BáSnění Vojtěcha Kučery

9. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vojtěch Kučera

Texty do BáSnění tentokrát vybírá a komentuje Vojtěch Kučera. Poslechněte si básně jeho oblíbených autorů – Jana Hanče, Františka Hrubína, Petra Hrbáče nebo Zuzany Říhové.

Třinecký rodák Vojtěch Kučera (1975) je básník a editor. V roce 1996 stál spolu s Bogdanem Trojakem u zrodu Vendryňského poetického magazínu Weles a několik let byl jeho šéfredaktorem. Od roku 2007 se podílí na organizaci a dramaturgii Literární soutěže Františka Halase v Kunštátu a je editorem knižní Edice LSFH, kde od roku 2013 vycházejí básnické prvotiny. Spolupracuje s literárním měsíčníkem Host, pro který rediguje básnickou část rubriky Nová jména.

Vydal básnické sbírky Samomluvy (2000), A hudba? (2005) a Nehybnost (2010). Na podzim 2020 vyjde jeho čtvrtá básnická sbírka Typosie.

Spolu s Radkem Štěpánkem organizuje básnická setkání Děkujeme za Vaše básně! na jihočeském zámku Kratochvíle a v jeho okolí. Žije v Brně-Židenicích.

S autorem připravil Dominik Mačas.
Natočeno v roce 2020.

ÚDAJE O VYDÁNÍ

  • Jan Hanč: Déšť (ze souborného vydání Události, Torst 1995)
  • František Hrubín: Druhý sen (ze sbírky Černá denice, Československý spisovatel 1968)
  • Petr Hrbáč: Podzemní hvězda (ze sbírky Podzemní hvězda, Petrov 1998)
  • Zuzana Říhová: Sovy bílé (ze sbírky Pustím si tě do domu, Dauphin 2016)
  • Vojtěch Kučera: Subjektiv (ze sbírky Nehybnost, Mapa 2010)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.