BáSnění Vojtěcha Kučery

9. květen 2022

Texty do BáSnění tentokrát vybírá a komentuje Vojtěch Kučera. Poslechněte si básně jeho oblíbených autorů – Jana Hanče, Františka Hrubína, Petra Hrbáče nebo Zuzany Říhové.

09.05.2022Třinecký rodák Vojtěch Kučera (1975) je básník a editor. V roce 1996 stál spolu s Bogdanem Trojakem u zrodu Vendryňského poetického magazínu Weles a několik let byl jeho šéfredaktorem. Od roku 2007 se podílí na organizaci a dramaturgii Literární soutěže Františka Halase v Kunštátu a je editorem knižní Edice LSFH, kde od roku 2013 vycházejí básnické prvotiny. Spolupracuje s literárním měsíčníkem Host, pro který rediguje básnickou část rubriky Nová jména.

Vydal básnické sbírky Samomluvy (2000), A hudba? (2005) a Nehybnost (2010). Na podzim 2020 vyjde jeho čtvrtá básnická sbírka Typosie.

Spolu s Radkem Štěpánkem organizuje básnická setkání Děkujeme za Vaše básně! na jihočeském zámku Kratochvíle a v jeho okolí. Žije v Brně-Židenicích.

S autorem připravil Dominik Mačas.
Natočeno v roce 2020.

ÚDAJE O VYDÁNÍ

  • Jan Hanč: Déšť (ze souborného vydání Události, Torst 1995)
  • František Hrubín: Druhý sen (ze sbírky Černá denice, Československý spisovatel 1968)
  • Petr Hrbáč: Podzemní hvězda (ze sbírky Podzemní hvězda, Petrov 1998)
  • Zuzana Říhová: Sovy bílé (ze sbírky Pustím si tě do domu, Dauphin 2016)
  • Vojtěch Kučera: Subjektiv (ze sbírky Nehybnost, Mapa 2010)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?