BáSnění Petra Motýla

1. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Motýl

Poslechněte si oblíbené poetické texty básníka Petra Motýla.

Básník, prozaik a umělecký kritik Petr Motýl (1964) se narodil a do svých jedenácti let žil v Klatovech, mládí prožil v Ostravě, kde vystudoval Pedagogickou fakultu, obor český jazyk – dějepis. Roku 1989 se odstěhoval do Prahy, kde žije dodnes.

Výbor z jeho rozsáhlého básnického díla uspořádal  básník Petr Král do knížky Jako černá perla uhlí, která vyšla v roce 2018. Podává v ní zprávu o životní cestě Petra Motýla krajinou poezie. O rok dříve, v roce 2017, vyšlo autorovo zatím nejpodstatnější dílo prozaické, kniha o putování magickou Prahou Kosí srdce.

Petr Motýl se zabývá i literární kritikou a publicistickou, kterou publikoval jak oficiálně, např. v Tvaru, Kulturních novinách, Českém rozhlasu či Kontextech, tak ve svých vlastních nezávislých projektech. Jeho literární sloupky v současnosti vycházejí na webovém portálu iLiteratura. Sporadicky a víceméně pouze pro přátele se též věnuje vlastivědně-literárnímu provázení po Praze a pražských hřbitovech.

S autorem připravila Marina Feltlová.
Natočeno v roce 2019.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Milan Koch: Pampelišková gátha (z výboru Hóra láv, Česká biblická společnost, Kalich, 2006)
  • Ivan Blatný: „Trošku psát česky“ / incipit (ze sbírky Stará bydliště, Petrov, 1992)
  • Pavel Řezníček: Všech svatých (ze sbírky Kakodémonický kartáč, dybbuk, 2006)
  • Pavel Kolmačka: „Vystřih nám tatínek z papíru pěknej Betlém“ / incipit (ze sbírky Vlál za mnou směšný šos, Křesťanská akademie Praha, edice KDM, 1994)
  • Žalm 91 (překlad Václav Renč, 1. vydání Blok 2001, citováno z 2. vydání z r. 2010, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří)
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...