BáSnění Petra Mazance

24. červen 2022

Básník, regionální historik a bývalý středoškolský učitel čte a komentuje texty Gerarda M. Hopkinse, Gottfrieda Benna, Ladislava Dvořáka a Zbyňka Hejdy.

Petr Mazanec (1945) se narodil v Ústí nad Labem a část dětství prožil v Děčíně – Podmoklech. Za svůj rodný kraj ale považuje Vysočinu. Mládí prožil v Kamenici nad Lipou a v blízkém Rytově. Na FF UK vystudoval obor dějepis a český jazyk. Celý život pak působil jako učitel na Střední průmyslové škole strojnické v Pelhřimově. Žije v obci Veselá u Počátek.

Sbírky básní si Petr Mazanec nejprve v malém počtu výtisků vydával sám, od roku 2009 patří ke kmenovým autorům nakladatelství Dauphin. Po autorském výboru Jarní chodec (2009) a souboru Zachtělo se mi (2011), vydal sbírky Kdo v zlaté struny zahrát zná (2012), Sedmý sešit (2013), Osmý sešit (2015), Devátý sešit (2016), Asi už poslední (2019) a Podivné sonety a jiné básně (2021).

V letech 1990 až 2009 byl Petr Mazanec pravidelným přispěvatelem sborníků skupinky absolventů FF UK z 60. let, které vydávali autoři vlastním nákladem pod názvem Listopad.

Literárně a edičně se podílel na vydání pěti publikací k dějinám a osobnostem obce Veselá, souboru kázání ThDr. Jaroslava Kadlece a vzpomínkám přátel a farníků na tohoto významného českého církevního historika.

Petr Mazanec je také autorem knih Taktéž tam byli (spolu s Adamem Karbašem, 2016) a Cesty „protistátních zločinců“ (spolu s Jitkou Zlukyovou, 2021) věnovaných regionálním politickým procesům v 50. letech a publikace Nebyl to trestný čin, napsala (2018), ve které sleduje průběh nedávné bytové kauzy v Pelhřimově.

S autorem připravil: Dominik Mačas
Natočeno v roce 2022.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:
  • Gerard Manley Hopkins: V údolí Elwy (z výboru Démant a slza, Karmelitánské nakladatelství 2007, překlad Josef Hrdlička)
  • Gottfried Benn: Co je zlé (z výboru Básně, ERM 1995, překlad Ludvík Kundera) 
  • Ladislav Dvořák: Kam (ze sbírky Obrys bolesti, Mladá fronta 1966) 
  • Zbyněk Hejda: V blízkosti města – úryvek (ze sbírky Lady Felthamová, in: Básně, Triáda 2013) 
  • Petr Mazanec: Šeborec 1957 (z autorského výboru Jarní chodec, Dauphin 2009)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová