BáSnění Aleny Blažejovské
Dlouholetá členka brněnské literární redakce vybírá své básnické lásky u příležitosti 100. výročí vysílání z Brna.
„V letošním roce stého výročí zahájení rozhlasového vysílání z Brna jsem naladěna vzpomínkově“, těmito slovy uvádí naše kolegyně svůj výběr, kde připomene svou cestu k poezii i k Brnu, a zásadní básnická jména brněnské literární redakce či své cesty na básnická setkání na Bítově. Mikulášek, Blatný, Skácel, Kuběna, velká jména moravské poezie doplní v posledním dílem tibetskou budhistickou tradicí.
Alena Blažejovská (1963) nastoupila na místo redaktorky literárně-dramatické redakce Českého rozhlasu Brno už za svých studií v polovině 80. let. Od té doby zde vytvořila stovky pořadů, kulturně publicistických, literárních i dokumentárních. Poezii s mikrofonem sledovala mimo jiné na legendárních setkáních na Bítově. Pro regionální vysílání připravuje od roku 1996 kulturní magazín Zelný rynk, v současnosti je také dramaturgyní Radioknihy na stanici Český rozhlas Plus a přispívá do vysílání Vltavy. Vedle rozhlasové práce je významné také její pedagogické působení v Ateliéru rozhlasové a televizní scénáristiky na Divadelní fakultě brněnské JAMU, kde je profesorkou.
ÚDAJE O VYDÁNÍ:
Oldřich Mikulášek: Agogh – úryvek. Vyšehrad 2012.
Ivan Blatný: Melancholické procházky, úryvek. Host – Druhé město 2019.
Jan Skácel: Zakázaný člověk. Kdo pije potmě víno. Blok 1988.
Jiří Kuběna: Ukřižování Vína. Ukřižování vína, Dílo VI, Host 2008.
Milarepä: Toto je pevnost osvícení. Překlad Jan Matuška. Milarepa, život a osvícení. Bílý deštník 2015.
Související
-
100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na Moravě!
V programu Vltavy uvádíme k úctyhodnému výročí například sérii Poledních koncertů z Brna, premiérovou Četbu s hvězdičkou nebo Radioseriál Pan Kaplan má stále třídu rád.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.