BáSnění Miloně Čepelky

7. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03571207.jpeg

Básník, prozaik, textař, herec, scenárista, moderátor a cimrmanolog Miloň Čepelka vybírá své oblíbené básně.

Miloň Čepelka vystudoval Vysokou školu pedagogickou v Praze, obor český jazyk a literatura. Tři roky učil na základní škole, v roce 1961 nastoupil jako redaktor do Československého rozhlasu, kde pracoval do roku 1969. V roce 1967 se stal jedním ze zakládajících členů Divadla Járy Cimrmana. Je autorem několika televizních a rozhlasových her, pohádek, písňových textů, zábavných a literárních pořadů, několika básnických sbírek, tří novel a tří knih povídek.

S autorem připravila Marina Feltlová.
Natočeno v roce 2018.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Jaroslav Seifert: Píseň o Viktorce (40 veršů z knihy J. S.: Dílo IV, nakl. Československý spisovatel, Praha 1956)
  • Jaroslav Švadlena: Báseň V Bechyni o prázdninách 1957 (26 veršů z knihy Kvantový cyklista, nakl. Zahrada – Ivan Mráz, Šlikova 1404, 390 02 Tábor 2017)
  • Oldřich Mikulášek: Báseň Co člověk má (45 veršů z knihy Ortely a milosti, nakl. Československý spisovatel, Praha 1958)
  • Jan Skácel: Báseň Čas zabijaček (19 veršů z knihy Kolik příležitostí má růže, nakl. Československý spisovatel, Praha 1957)
  • František Hrubín: Dva sonety (28 veršů ze sbírky Včelí plást, nakl. J. R. Vilímek, Praha 1944)
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.