BáSnění Jiřího Dědečka

21. duben 2023

Inspirativní texty do pořadu BáSnění tento týden vybírá, čte a komentuje básník, písničkář a překladatel Jiří Dědeček.

Jiří Dědeček (1953) představuje verše, které ho v některých případech provázejí takřka celý život. Karla Tomana a Františka Gellnera četl a recitoval už na konci základní školy, jak připomíná ve svém BáSnění, Edwarda Leara si oblíbil pro nonsensovou poezii, s Borisem Vianem se utkal také jako překladatel. Z vlastní tvorby pak vybírá mladické básně vydané v roce 1991.

Jiří Dědeček vstoupil do kulturního života na začátku 70. let jako písničkář. Nejprve ve dvojici s Janem Burianem, později sólově. Vydal desítku alb – za všechny zmiňme desku Zabili trafikantku. Knižně vydává volnou poezii, písňové texty a překlady. Je autorem románu Snídaně se psem a próz pro děti.

ÚDAJE O VYDÁNÍ

František Gellner: Francesco Farniente (ze souboru Básně, Československý spisovatel 1957)

Karel Toman: Předměstí (ze souboru Básně, Československý spisovatel 1953)

Edward Lear: bez názvu Byl jeden staroušek v Appleby…, bez názvu Byl jeden dědeček původně z Iráku…, bez názvu Byl jeden dědeček v budově nádražní …, bez názvu Byla jedna mladá dáma v metropoli …, bez názvu Byla jedna slečna, jejíž historie jevila se vždycky jako mystérie… (z výboru Velká kniha nesmyslů, Mladá fronta 1998, překlad Antonín Přidal)

Boris Vian: Příčná ulice (z výboru Krutá dobrodružství, Maťa 2013, překlad Jiří Dědeček)

Jiří Dědeček: Král vysílá své vojsko, Vlasy (ze sbírky Defilé, Středočeské nakladatelství a knihkupectví 1991)

Spustit audio

Související

  • BáSnění Vratislava Maňáka

    Oblíbené poetické texty spisovatele, novináře a vysokoškolského pedagoga Vratislava Maňáka.

  • BáSnění Davida Vody

    Baudelaire, Rez esencí, Chad, Klint, Deml – básně své a svých oblíbených autorů čte a komentuje historik umění a básník. Poslechněte si jeho výběr ve vltavské Mozaice.

  • BáSnění Radovana Lipuse

    Které básníky řadí mezi své oblíbené filmový, divadelní a rozhlasový režisér Radovan Lipus? Poslechněte si jeho výběr v pořadu BáSnění.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.