BáSnění Ivany Myškové

21. únor 2022

Inspirativní texty pro vltavské BáSnění vybírá a hodnotí spisovatelka Ivana Myšková.

Ivana Myšková vystudovala tvůrčí psaní a mediální komunikaci na Literární akademii v Praze. Několik let pracovala jako recenzentka pro kulturní pořad Mozaika na Českém rozhlase Vltava, v letech 2010–2013 byla redaktorkou Českého rozhlasu. Její původně diplomová práce na Literární akademii vyšla jako oceňovaný prozaický debut Nícení. Hrdinkou je submisivní dívka s tendencí se podřizovat a obětovat pro druhé, zejména jsou-li „těmi druhými“ muži. Novela, na které autorka pracovala deset let, získala nominaci na cenu Česká kniha 2013 a Cenu Josefa Škvoreckého 2013. V roce 2017 vyšla v nakladatelství HOST povídková kniha Bílá zvířata jsou velmi často hluchá. V jedenácti povídkách se otevírají křehké světy postav, jež zůstávají zaklíněné v určitých představách a iluzích, ze kterých je obtížné, ne-li nemožné, vystoupit. „Jsou uvězněni ve svých životech jako jelení šíje ve zpuchřelé pneumatice, chřestí garnýžemi, rozkrajují hálky a budí žlabatky, sestrojují lapače času, a hlavně srdnatě pojídají nahnilá jablíčka pravdy.“

S autorkou připravila Petra Hynčíková.
Natočeno v roce 2018.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Ivan Diviš: Zbytečně (in Diviš, Ivan. Sursum. Praha: BBart, 2004)
  • Robinson Jeffers: Pastýřka putující k dubnu (in Jeffers, Robinson. Pastýřka putující k dubnu. Překlad Kamil Bednář. Praha: Československý spisovatel, 1976)
  • Manuel de Barros: Strany 13, 15 a 16 z 29 zápisů pro poznání země skrze svatého Františka z Asissi (in PLAV, 2011. Překlad Lucie Koryntová)
  • Li Čching Čao: báseň bez názvu (in Čching-Čao, Li. Jizvy rosy. Praha: Protis, 2003. Překlad Zlata Černá a Jan Vladislav)
  • Vladimír Holan: Matka (in Holan, Vladimír. Praha: Mladá fronta 1965)
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...