BáSnění Ivany Myškové

21. únor 2022

Inspirativní texty pro vltavské BáSnění vybírá a hodnotí spisovatelka Ivana Myšková.

Ivana Myšková vystudovala tvůrčí psaní a mediální komunikaci na Literární akademii v Praze. Několik let pracovala jako recenzentka pro kulturní pořad Mozaika na Českém rozhlase Vltava, v letech 2010–2013 byla redaktorkou Českého rozhlasu. Její původně diplomová práce na Literární akademii vyšla jako oceňovaný prozaický debut Nícení. Hrdinkou je submisivní dívka s tendencí se podřizovat a obětovat pro druhé, zejména jsou-li „těmi druhými“ muži. Novela, na které autorka pracovala deset let, získala nominaci na cenu Česká kniha 2013 a Cenu Josefa Škvoreckého 2013. V roce 2017 vyšla v nakladatelství HOST povídková kniha Bílá zvířata jsou velmi často hluchá. V jedenácti povídkách se otevírají křehké světy postav, jež zůstávají zaklíněné v určitých představách a iluzích, ze kterých je obtížné, ne-li nemožné, vystoupit. „Jsou uvězněni ve svých životech jako jelení šíje ve zpuchřelé pneumatice, chřestí garnýžemi, rozkrajují hálky a budí žlabatky, sestrojují lapače času, a hlavně srdnatě pojídají nahnilá jablíčka pravdy.“

S autorkou připravila Petra Hynčíková.
Natočeno v roce 2018.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Ivan Diviš: Zbytečně (in Diviš, Ivan. Sursum. Praha: BBart, 2004)
  • Robinson Jeffers: Pastýřka putující k dubnu (in Jeffers, Robinson. Pastýřka putující k dubnu. Překlad Kamil Bednář. Praha: Československý spisovatel, 1976)
  • Manuel de Barros: Strany 13, 15 a 16 z 29 zápisů pro poznání země skrze svatého Františka z Asissi (in PLAV, 2011. Překlad Lucie Koryntová)
  • Li Čching Čao: báseň bez názvu (in Čching-Čao, Li. Jizvy rosy. Praha: Protis, 2003. Překlad Zlata Černá a Jan Vladislav)
  • Vladimír Holan: Matka (in Holan, Vladimír. Praha: Mladá fronta 1965)
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová