August Strindberg: Tanec smrti. Příběh stárnoucích manželů, kteří nedokáží žít spolu ani bez sebe

13. červenec 2024

Otec moderní dramatiky v jedné ze svých nejslavnějších her geniálně namixoval prvky psychologické drobnokresby, okamžiky expresionistické zběsilosti, groteskní komiky a vroucího citu. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

První díl dramatu Tanec Smrti, který je základem rozhlasové adaptace, napsal Strindberg pravděpodobně v říjnu 1900, díl druhý pak v prosinci téhož roku. Oba díly vydal v jednom svazku na podzim 1901. Kritiky byly vesměs negativní a divadla hru dlouho odmítala hrát.

Na premiéru si musel autor počkat až do roku 1908. V roce 1912 ji v průkopnickém nastudování Maxe Reinhardta uvedlo berlínské Deutsches Theater. V následujících letech se Tanec smrti stal jedním z nejhranějších Strindbergových dramat.

Byl také dvakrát zfilmován a Friedrich Dürrenmatt podle něj napsal populární tragikomedii Play Strindberg. Na české jeviště uvedl Tanec smrti (pouze Díl první) poprvé K. H. Hilar 4. ledna 1917 v Městském divadle Královských Vinohrad.

Ještě slovo, než se staneš spisovatelem! Není oboru, který by byl tak surový, tak zbavený jemnocitu jako tento! Kdybys věděl, jaký je to životní pocit, když se – a to spisovatel musí – svlékáš na náměstí do naha, když jako upír saješ krev svých přátel, svých nejbližších, svou vlastní! Br! A když to neděláš, nejsi spisovatel!
A. Strindberg v dopise Vernerovi von Heidenstam v roce 1885

August Strindberg, esejista, malíř, fotograf, historik, etnograf, chemik, alchymista, okultista, spisovatel a dramatik, se narodil 22. ledna 1849. Studia na Uppsalské univerzitě nikdy nedokončil, vyzkoušel několik povolání, až nakonec zakotvil u literatury. Jako člověk i autor byl rozporuplný a nevyrovnaný, měl velmi složitý vztah k ženám. Třikrát se oženil a třikrát rozvedl. Často měnil přátele i vlastní názory. 

V okamžiku, kdy se jako dramatik prosadil v mezinárodním měřítku, zažil svou nejhlubší životní krizi, období, které sám nazval infernem. Na několik let se jako autor odmlčel a k psaní se vrátil až na sklonku století.

Celý život Strindberg bojoval proti všemu reakčnímu, konzervativnímu a zkostnatělému, kritizoval měšťáckou přetvářku, což mu přineslo řadu, často vlivných, nepřátel. Jeho tvorbě se nikdy nedostalo ocenění ze strany oficiálních institucí.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.