Antoine de Saint-Exupéry: Modrá růže

Modrá růže je kompozicí ze vzpomínek Marie de Saint-Exupéryové, matky spisovatele a letce Antoina de Saint Exupéryho, prokládaných synovými dopisy, úryvky z knih a faktografickými vstupy, s prologem a epilogem ze dvou kapitol Malého prince. Kapitoly z díla Antoina de Saint Exupéryho jsou vybrány tak, aby navazovaly na matčiny deníkové zápisky, aby pootevíraly dvířka do tajné komnaty citové paměti a básnické inspirace.

Požad nazvaný Modrá růže měl v roce 1982 premiéru ve Viole jako příležitost pro velkou herečku Národního divadla Vlastu Fabianovou, jíž v chlapecké roli jejího syna sekundovala její žačka Lída Engelová. Protože 29. června by se Vlasta Fabianová dožila 95 let, připravila Lída Engelová scénáristicky i režijně k její poctě rozhlasový scénář stejného názvu, kde mezi hlasy současných herců zaznívá v deníkových zápiscích i hlas Vlasty Fabianové z někdejší nahrávky Supraphonu.

Jiří Stivín, který s pořadem Violy hudebně spolupracoval, nazval k poctě Vlasty Fabianové Modrá růže jednu svou skladbu - i ta v pořadu zazní.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.