Anna Kareninová žije! Je to člověk z masa a kostí s obyčejnými starostmi. A vznikl o ní film
Je nalezena tím, koho hledá – tak se jmenuje dokument věnovaný překladatelce Anně Kareninové. Říct o někom, že je legendární, je klišé; o Anně Kareninové to ale platí. Navíc, když si spousta lidí myslí, že vůbec neexistuje.
„Film začal jako školní cvičení na Katedře dokumentární tvorby,“ říká jeho autor Petr Michal a pokračuje: „Měli jsme natočit portrét a já jsem hledal respondenta. Náhodou jsem si přečetl rozhovor s Annou Kareninovou v časopisu Nový prostor – a úplně mě fascinoval. Jako filmový divák jsem totiž věřil obecnému mýtu, že jméno Anna Kareninová pod titulky je sofistikovaný vtip překladatelů, a že vlastně neexistuje. A najednou tady ten člověk byl – pod konkrétními slovy a myšlenkami, z masa a kostí,“ vzpomíná mladý filmař. Postupně poznával obrovské dílo Anny Kareninové. Její práci na titulcích je v dokumentu nakonec věnována jedna scéna. Jak režisér říká, stačí k tomu, aby bylo vidět, v jakém módu, v jakém rozpoložení Kareninová na filmových titulcích pracuje. „Navíc ukazuje, jak může být tahle práce v určitých směrech úsměvná,“ usmívá se i Michal.
Čtěte také
Ve filmu pracuje s úspornými filmovými i vypravěčskými prostředky. Už proto, že točil na filmový materiál, se kterým bylo nutné šetřit. Zato měl k dispozici spoustu zvukových záznamů. Filmařům se skvěle podařilo propojit obraz i zvuk do vysoce funkčního, esteticky vyváženého tvaru a tak, že jsou v neustálém napětí. O to jim ostatně šlo. Nejde přitom o klasický portrétní dokument typu „narodil se, vyrůstal, ke své práci se dostal, dosáhl takových a takových úspěchů“. Režisér chtěl postihnout myšlení Anny Kareninové. A taky ukázat důležitost jejího vztahu s básníkem Petrem Kabešem (který zemřel v roce 2005). „Postupem času se mi zdálo, že jejich soužití, které v nějaké podobě přetrvává dodnes, je klíčové pro pochopení celého filmu. Aspoň tak, jak jsem rozuměl paní Kareninové já,“ svěřuje se autor dokumentu Je nalezena tím, koho hledá Petr Michal.
Související
-
Zvířata jako zástupci původního světa a rozloučení s Karlem Vachkem. Do kin přichází Velké nic
Snímek Velké nic nám připomíná dobu, na kterou rádi zapomínáme. Je natočen černobíle, širokoúhle a se silným obrazovým cítěním.
-
Hodně osobní film. Autorky historického kostýmního snímku Služka se inspirovaly ve svých rodinách
Děj filmu se odehrává přibližně mezi lety 1913 a 1918. Předlohou filmu Služka se stala stejnojmenná kniha spisovatelky Hany Lasicové.
-
Petr Kabeš: Soukromí trojzubce. Svět poezie z veršů experimentálního básníka
Výběr ze stejnojmenné sbírky básníka, který se narodil právě před 80 lety. Úvodem hovoří Rudolf Matys. Verše poslouchejte v podání Jiřího Ornesta a Bořivoje Navrátila.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.