Alexandra Berková: Magorie. Fantaskní podobenství o zemi pod plochým kamenem

24. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žena, fantasy kostým

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Země, v níž jsme žili, se jmenovala Magorie. Alespoň ve vrcholné experimentální próze Alexandry Berkové, kterou do odpovídajícího experimentálního tvaru adaptoval rozhlasový kouzelník Josef Henke. Fantaskní podobenství o zemi pod plochým kamenem poslouchejte v obnovené premiéře on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Rozhlasová dramatizace: Josef Henke
Účinkují: Jiřina Jirásková, Ota Sklenčka, Jiří Sovák, Antonie Hegerlíková, Jiří Adamíra, Jaroslav Kepka, Jana Drbohlavová, Hana Maciuchová, Jiří Lábus, Vladimír Fišer a členové DRDS
Dramaturgie: Václav Daněk
Hudba: Emil Viklický
Režie: Josef Henke
Natočeno: v roce 1991

Dříve než byla stejnojmenná novela Alexandry Berkové oceněná v roce 1991 cenou Egona Hostovského, natočil podle ní režisér Josef Henke dramatickou kompozici s hudbou Emila Viklického.

Alexandra Berková představovala v době, kdy moc totalitního státu zasahovala i do vydávání literatury, typ nekonformní autorky, která si na svůj knižní debut musela počkat dvanáct let (předtím publikovala pouze časopisecky). Knížka s červeným obalem vyšla až v roce 1986 a byla přijata s velkým ohlasem, jak Berková později vzpomínala: „zmizela z pultů během jednoho dopoledne.“ V této povídkové knize se převážně zaměřila na ženské osudy. Po listopadové revoluci se stala jednou z prvních propagátorek feminismu a vystupovala s tímto tématem ve veřejných diskuzích.

Alexandra Berková

V Magorii, která již kolovala téměř jako samizdat v opisech ještě před rokem 1989, si vyzkoušela složitou formální konstrukci a literárnost. Od obojího později ustupovala, zvláště ve svých televizních scénářích. Ženskému tématu však zůstala věrná, dokonce prosazovala v rámci zrovnoprávnění založení ženské zednářské lóže. Patřila také k průkopníkům výuky tvůrčího psaní a řadu let vyučovala na Soukromém gymnáziu Josefa Škvoreckého a na Vyšší odborné škole tvůrčího psaní. Zemřela v roce 2008 ve věku nedožitých 59 let.

autoři: Ludvík Němec , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.