25. 5.

02061950.jpeg

Bill Carrothers: Home Row

Letos 12.května oslavil své 75. narozeniny jeden z nejuznávanějších jazzových kontrabasistů světové scény, Američan Gary Peacock. V ranných časech své kariéry prošel rockovými, swingovými i bopovými kapelami jako bubeník a pianista, v letech po válce však přešel natrvalo ke hře na basu. V éře moderního jazzu postupně inklinoval k avantgardním muzikantům, hrál s newyorskými freejazzovými skupinami, podílel se na triích pianistů Billa Evanse nebo Paula Bleye. Koncem šesté dekády odjel do Japonska věnovat se studiu matematiky, filosofii zenu a makrobiotice. Literatura cituje jeho výrok o totožnosti struktury tónu hudby a struktury hmoty. V roce 1983 započalo jeho možná nejvýznamnější, ale určitě nejdelší angažmá, v triu pianisty Keithe Jarretta. S tímto triem se podílel na nahrávkách rozsáhlého bohatství jazzových standardů, ale také skladeb vlastních a Jarrettových. Vynikajícími nahrávkami z druhé půli devadesátých let jsou také Peacockova dueta s americkým kytaristou Ralphem Townerem. Peacockovu současnost nám představí dva roky stará nahrávka Home Row s triem téměř o tři dekády mladšího pianisty Billa Carrotherse s bubeníkem Billem Stewartem. Repertoár tvoří převážně kapelníkovy skladby, ale trio hraje také pečlivý výběr standardů moderny. Úvodní skladba má název When Will the Blues Leave a zkomponoval ji stěžejní altsaxofonista a tvůrce free jazzu Ornette Coleman. A mimochodem, ten letos 19. března slavil rovněž významné jubileum – bylo mu už 80.let.

When Will the Blues Leave (O. Coleman) 5:22

A Squirrel´s Tale ( B. Carrothers) 6:17

Hope Song (B. Carrothers) 5:40

V následující ukázce zahraje trio Billa Carrotherse skladbu Off Minor, což je jedno z témat, s nimiž se pianista Thelonious Monk proslavil už ve čtyřicátých letech.

Off Minor (T. Monk) 6:12

Pianista Bill Carrothers dává zřetelně najevo úctu k hudebnímu dědictví nejplodnějšího skladatelského období jazzové historie a moderní populární hudby, často zvaného zlatým jazzovým věkem. Ten byl podnícen rozkvětem muzikálů a zvukového filmu vyžadujících stálý příliv nových melodií. Proto Carrothers do repertoáru zařadil také skladbu skladatele Kurta Weila, od jehož narození letos v březnu už uběhlo 110 let. Weil napsal proslulé rozněžnělé téma Lost In The Stars pro slavný stejnojmenný broadwayský muzikál z konce třicátých let a teď si poslechneme, jak tuto známou melodii pojalo Carrothersovo moderní jazzové trio.

Lost In the Stars (K. Weil) 5:09

Home Row (B. Carrothers) 7:02

Dnešní setkání s triem pianisty Billa Carrotherse a s kontrabasistou tohoto tria Garym Peacockem oslavujícím své 75. narozeniny, ukončíme skladbou Ballad of Billy Milwaukee.

Ballad of Billy Milwaukee (B. Carrothers) 4:20