Ztracená bota i houser jako imaginární kamarád. Komiks Sibiřské haiku čerpá z rodinné historie, obecné paměti i domyšlených detailů
Jak zpracovat deportace Litevců na Sibiř za 2. světové války srozumitelně pro děti, aby je to neděsilo až příliš? Jak namíchat koktejl fantazie, rodinné historie a dějin? A proč má grafický román o východoevropském traumatu v názvu japonskou poezii?
Jednoho rána roku 1941 vyvlekli vojáci Rudé armády rodinu litevského chlapce Algiska z postelí a odvezli je i se zbytkem vesnice na Sibiř. Příběh jejich vyhnanství ztvárnila po letech jeho dcera Jurga Vilė v grafickém románu Sibiřské haiku.
„Leccos jsem si i domýšlela, ale většinou jsem vycházela z obecné paměti. Měla jsem k dispozici vzpomínky svého otce a zápisky své babičky, které vznikly až poté, co se z vyhnanství vrátili. Celé to tedy podnítila osobní historie mojí rodiny, ale o tématu jsem četla také spoustu dalších knih. A některé věci se zvláštně opakují dokonce i v těch ostatních osobních historiích: ztracená bota, o které mi vyprávěl tatínek, se vynořuje i v cizích příbězích. Takže jsem pochopila, že ta vyprávění mají mnoho společných aspektů,“ vysvětluje autorka Jurga Vilė.
Jak autorka pracovala s rodinnou historií a proč se rozhodla právě pro formát komiksu a děti jako cílové publikum? Jak téma uchopily s výtvarnicí Linou Itagaki, nakolik se obě podílejí na chystaném animovaném filmu podle knihy, jak se do příběhu dostalo haiku a jakou roli hraje v příběhu hudba i sborový zpěv? Na to se autorky scénáře komiksu Jurgy Vilė ptala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Jiří Padevět: Vzpomínky na sny. Povídka z antologie Krvavý Žižkov
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.