Muriel pro Wintona není sama. Komiksové ceny za rok 2024 získal historický námět i lynchovská noční můra
Komiksovou cenu Muriel si v klíčových kategoriích Nejlepší kniha roku, kresba i scénář odnesl titul Winton nebyl sám. Hlavní ocenění ale Česká akademie komiksu přiřkla artovějšímu temnému experimentu Traum 1999. Bez vavřínů nakonec odešla dvakrát nominovaná Katarina Kratochvílová.
„Otevírá jiné pohledy, ale nelíčí je distančně, staví nás do bezprostřední blízkosti událostí,“ říká ve své recenzi komiksu Winton nebyl sám Pavel Kořínek
„Autor znovu útočí svou charakteristickou vizuální poetikou kontrastu ostrého světla a hlubokých stínů. Knihu prostupuje temná až depresivní, avšak zároveň pohlcující atmosféra. Větší formát Motalovým kresbám mimořádně prospívá; kontrastní černobílé zobrazení na černém podkladě získává novou hloubku,“ uvádí zdůvodnění nominace sborníku Traum 1999 Tomáše Motala. Ten nakonec získal hlavní cenu České akademie komiksu, ačkoli v oborových kategoriích jako scénář i kresba, ba dokonce i coby Nejlepší komiksová kniha ceremoniál opanovalo výpravné, velkolepé a velkoformátové komiksové album se známým historickým příběhem z jiné perspektivy Winton nebyl sám.
Když text a obraz vedou dialog
„Suverénní scénář, plný napínavých zvratů, ale i poučných detailů volbou silné a sveřepé hlavní protagonistky – u nás patrně neznámé, a přitom hlavní spolupracovnice Sira Nicholase Wintona Doreen Warriner, skrze niž je příběh vyprávěn – osvěžuje již mnohokrát adaptovaný a povědomý příběh takzvaných Wintonových dětí. Podprockého rozmáchlá a dynamická kresba se spoustou podmanivých nápadů a celostránkových kreseb nikde scénář pouze mechanicky neilustruje, ale kongeniálně dotváří a vede s ním dialog. Porota oceňuje toto šťastné spojení textu a kresby, výpravnost, pečlivé provedení alba i volbu nečekaně silné hlavní ženské hrdinky v příběhu, o němž se většina z nás dosud domnívala, že je příběhem jednoho britského gentlemana,“ píše porota v laudatiu k ocenění pro scenáristku Terezu Vereckou i výtvarníka Mikuláše Podprockého a libuje si: „Je to jako jít do kina na velký celovečerní film, který vás strhne natolik, že se divíte, jak ty tři hodiny rychle utekly.“
Komiks vydaný nakladatelstvím Argo byl favoritem letošních cen Muriel už podle počtu nominací, na které ho nominovala porota ve složení Michala Marková (překladatelka), Klára Vörösová (ředitelka festivalu Frame), Džian Baban (scenárista), Michal Jareš (komiksový historik) a Karel Jerie (kreslíř). Dvě nominace (Nejlepší kresba a Nejlepší komiks pro děti) naopak neproměnila Kata Rina alias Katarina Kratochvílová nominace se svým autorským komiksem V oku lišky, jehož bezeslovná verze již v roce 2022 v Japonsku obsadila třetí místo v ceně International Manga Award.
Celkem bylo do soutěže přihlášeno 62 původních prací včetně krátkých a studentských komiksů. Ceny Muriel vyhlašuje Česká akademie komiksu, založená v červnu roku 2018, která má aktuálně 77 členů a jejím předsedou je literární a komiksový historik Pavel Kořínek. Ceny Muriel se udílejí pod tímto názvem od roku 2007.
MURIEL 2024
Cena České akademie komiksu ‒ Tomáš Motal: Traum 1999 (Centrala)
(Cenu získávají autor a vydavatel původního či překladového komiksu.)
Nejlepší komiksová kniha – Tereza Verecká, Mikuláš Podprocký: Winton nebyl sám (Argo)
(Cenu získává autor za samostatně publikované komiksové dílo.)
Nejlepší krátký komiks ‒ Albrecht Smuten: Kapitán Chemo (Epocha)
(Cenu získává autor za krátký komiks.)
Nejlepší komiks pro děti – Nikkarin: Hubert & Hugo 3 (Labyrint)
(Cenu získává autor za komiks pro děti.)
Nejlepší kresba – Mikuláš Podprocký: Winton nebyl sám (Argo)
(Cenu získává autor za kresbu komiksu.
Nejlepší scénář – Tereza Verecká: Winton nebyl sám (Argo)
(Cenu získává autor za scénář komiksu.)
Nejlepší překladový komiks – Charles Burns: Bludiště 3 (Trystero)
(Cenu získává vydavatel za překladové dílo.)
Nejlepší překlad – Anna Štádlerová za překlad komiksu Francisca Ibáňeze Clever a Smart – Atomový postřik (Crew)
(Cenu získává překladatel za překlad komiksového díla do češtiny.)
Cena Magnesia za nejlepší studentský komiks ‒ Kateřina Illnerová za S láskou V. (FDULS ZČU)
(Cenu získává autor za školní ročníkovou či závěrečnou práci; míněny jsou veřejné či soukromé střední, vyšší odborné a vysoké výtvarné školy v ČR).
Přínos českému komiksu – Pavel Ryška a nakladatelství Paseka za vydání experimentálního komiksu Jaroslava Maláka Háček a Čárka
(Cenu získává jednotlivec či kolektiv za konkrétní aktivní přínos k rozvoji komiksu v České republice. Oceněny mohou být projekty výstavní, autorské a vydavatelské, popularizační či jiné, pokud tyto charakterem nepřináležejí do ostatních kategorií cen Muriel.)
Síň slávy – Ondřej Neff
(Cenu získává fyzická osoba za svou dlouholetou činnost v oblasti komiksu a za své přispění k rozvoji média v České republice. Může být udělena pouze žijící osobě. Jedné osobě může být udělena pouze jednou.)
Související
-
V komiksu Traum se mísí trauma i sen, říká kreslíř Tomáš Motal
Jeho tvorbu charakterizuje mysteriózní atmosféra, ostře kontrastní černé a bílé plochy a velký smysl pro detail. Ve Vizitce mluví o své autorské knižní prvotině Traum 1999.
-
Raketa zaujala vesmírem i číslem o stromu. Děti chtěly dinosaury, odolali jsme, říká nakladatel
Jak široká, pestrá a kvalitní je dnes nabídka magazínů a komiksů pro děti a teenagery? Jaká je poptávka? Jak se k vydávání staví nakladatelé?
-
Vítězné tažení Srdcovky. Ceny Muriel ukazují, že osobní příběh a přístup kralují i v komiksu
Ceny Muriel za nejlepší scénář, nejlepší komiksovou knihu i cenu České akademie komiksu za rok 2023 vysbíral autobiografický komiks Štěpánky Jislové Srdcovka.
Nejposlouchanější
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Michał Walczak: Amazonie. Hořká komedie ze života mladých herců
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
-
Boží vůle, Milost, Matka devíti a další povídky zapomenutého moravského prozaika Oskara Jellineka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka