Areál zámku Veleslavín má šťavnatou minulost a nejasnou budoucnost. Roky chátrá a nikdo ho nechce
I tak ale ožívá díky Městské části Praha 6 a dobrovolníkům. Zámek Veleslavín pod petřínským sídlištěm čeká na nového majitele. Stát se ho už po třetí snažil prodat v elektronické aukci, naposledy za 420 milionů korun. Nyní ho má ve výpůjčce radnice Prahy 6, dobrovolníci a spolky v něm udržují život pomocí výstav, komentovaných prohlídek, různých aktivit komunitního centra a kavárny.
Na rozloze 30 tisíc metrů čtverečních stojí kromě barokního zámku od architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera dalších pět budov. Všechny jsou kulturní památkou ČR, včetně přilehlého parku. Z toho jediný zámek a část zeleně jsou přístupné veřejnosti. Zbytek budov převážně postavených až ve 20. století připomíná spíše scény z apokalyptického filmu. Řada staveb nemá okna, ani dveře, všude kolem se válí rozbité sklo, některé zdi už pohlcuje příroda.
Areál dlouhou dobu složil zdravotnickým zařízením. Na začátku 20. století tu lékaři a bratranci Leo Kosák a Oskar Fischer (průkopník výzkumu Alzheimerovy choroby) založili neurologické sanatorium. Léčili se tu například Charlotta Garrigue Masaryková, Milena Jesenská nebo Adolf Loos. Zámek byl také prvním místem, kam přijel prezident Tomáš Garrigue Masaryk z exilu, později tu měl dokonce kancelář.
Barvitou historií a také současností zámku Veleslavín a celého areálu vás provedou dva příspěvky od reportérky Zuzany Filípkové a také fotografie Tomáše Vodňanského.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
-
Jaromír Jindra: Valdštejnova zpověď. Ohlédnutí za velkolepým životem nejvlivnějšího vojevůdce
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.