Zpívající Přízraky. Divadelní spolek JEDL se pochlubí svým dosud největším projektem na vlnách Vltavy

7. červenec 2022

Zveme vás na poslech současné opery, kterou představil divadelní spolek JEDL koncem června na festivalu Dny nové opery Ostrava. Opera Ibsen / Přízraky v režii Jana Nebeského chce zkoumat nové možnosti hudebního divadla 21. století a Vltava zařadila její záznam do svého vysílání. Buďte při tom v sobotu 9. července od 20:00.. 

Libreto experimentální opery napsala podle Ibsenova dramatu Přízraky Lucie Trmíková a hudbu složil Matouš Hejl. Záměrně ji přitom „neušil“ na míru profesionálnímu pěveckému projevu. Kromě sopranistky Magdaleny Malé vystupují ve hře už jen čtyři činoherci, včetně zmíněné Lucie Trmíkové v hlavní roli paní Alvingové.

Čtěte také

Trmíková má s ibsenovskými hrdinkami mnohaletou zkušenost, podobně jako Jan Nebeský, který ji do svých inscenací pravidelně obsazuje. Přestože Ibsenova témata dnes už nevzbuzují kontroverzi jako v době svého vzniku, otázky, které si pokládají – stran lži, života ve lži, přetvářky či pokrytectví – jsou podle herečky nadčasové. Právě divadlo, které se ptá (a tím snad i provokuje), má podle ní smysl.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...