Životní cesta a životní filosofie Libora Peška

27. červen 2023

Akademie k nedožitým devadesátým narozeninám významného českého dirigenta připomene jeho umělecký příběh i názory na umění.

Největší slávu získal Libor Pešek (22. 6. 1933 – 23. 10. 2022) jako šéfdirigent Královského orchestru v Liverpoolu v letech 1987–1997. Jeho cesta k dirigování ale vedla od trombónu v jazzové kapele přes osudové setkání s dirigentem Antoniem Pedrottim až k vlastnímu souboru Komorní harmonie. Velmi pomalu pak získával v Teplicích první zkušenosti s velkým symfonickým orchestrem, budoval zázračný mladý orchestr v Pardubicích a po krátké epizodě v Bratislavě se dostal jako druhý dirigent k České filharmonii. To se psal rok 1980 a začala se rozrůstat i dirigentova diskografie. Tu pak završil kompletní nahrávkou Suka v Liverpoolu a kompletní nahrávkou Mahlera s Českým národním symfonickým orchestrem.

Libor Pešek byl také pozoruhodný mistr mluveného slova, který dovedl vyprávět a říkat trefné postřehy o své práci i o světě vůbec. V Akademii z nich sestavujeme souvislý příběh s hudebními zastávkami a setkáme se s pořady natočenými v různém období a v různých souvislostech. Od studentské besedy přes A léta běží, vážení a Setkávání až po moudré vyprávění osmdesátníka pro rozhlasové Osudy.

Spustit audio