Jak pracoval Jiří Bělohlávek. O umělecké práci velkého českého dirigenta

7. červen 2022

Před deseti lety se Jiří Bělohlávek vrátil do čela České filharmonie a natočil s ní komplet symfonií a instrumentálních koncertů Antonína Dvořáka. Dokumentární záběry zachycují velkého českého dirigenta při práci s filharmoniky a společném přibližování se Dvořákově hudbě. Připravil a uvádí Petr Kadlec.

Vltavská Akademie se v úterý 7. června 2022 věnuje charakteristikám umělecké práce českého dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946–2017). Děje se tak u příležitosti 5. výročí jeho úmrtí.

Poslouchat budeme vzácné zvukové záznamy jeho zkoušek z období let 2012–2017, kdy Jiří Bělohlávek po dvaceti letech opět stanul v čele České filharmonie jako její šéfdirigent a umělecký ředitel. Po období nejistot a turbulencí se Bělohlávkova umělecká vize stala na několik let pro ČF kotvou i majákem zároveň. Pod jeho vedením dostala důležité impulzy a řád nejen umělecká činnost orchestru, ale také zájezdové, nahrávací a nově i edukační aktivity.

Čtěte také

Na podzim 2012 začal Jiří Bělohlávek s filharmoniky nahrávat komplet Dvořákových symfonií a instrumentálních koncertů. My budeme sledovat práci na skladatelově První symfonii c moll „Zlonické zvony“, která je na koncertních pódiích velmi málo uváděná. Ostatně i Jiří Bělohlávek se s tímto dílem poprvé setkal až při natáčení, když mu bylo 66 let. Další snímky ze zkoušek přiblíží jeho uměleckou práci s mladou generací hudebníků (na Schubertově Nedokončené a Musorgského Noci na lysé hoře) – s žáky základních uměleckých škol, které Jiří Bělohlávek spolu s filharmoniky podporoval v letech 2014–2017. Mimořádnou a nečekanou atmosféru má hudební setkání Jiřího Bělohlávka a filharmoniků se zpěvačkou a sbormistryní Idou Kelarovou a jejím dětským pěveckým sborem Čhavorenge v červnu 2015.

Jiří Bělohlávek zemřel po dlouhé, těžké nemoci 31. května 2017. Jeden z mladých účastníků Společného orchestru filharmoniků a žáků ZUŠ popsal jeho působení slovy: „Vše co dělal, dělal z lásky, veškerá svá rozhodnutí dělal tak, jak si myslel, že to bude nejlepší. Když jsme ladili, neladili jsme jen nástroje. Ladili jsme svá srdce. A on byl ten, kdo měl na toto ladičku.“

autor: Petr Kadlec
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.