Život po životě. Jak poválečná reflexe Vančurova osudu a tvorby odkrývá rub dějin?

14. březen 2023

Kdo bude vystaven na piedestal a kdo pohaněn? Je lepší hrdina vlasatý, nežli plešatý? Jak souvisela poprava Vladislava Vančury za druhé světové války se zatčením Julia Fučíka? Jak se oba po smrti a po válce střídali na výsluní přízně komunistického režimu a proč? O tom pojednává publikace Vladislav Vančura a nacismus, to jsou hluboké protiklady historika Petra Koury.

„Zdá se až neuvěřitelné, kým vším byl Vančura ve svém druhém životě nazýván a jak se tyto charakteristiky měnily  ̶  z ‚největšího z umělců‘ či ‚bezesporné autority‘, jak se o něm psalo těsně po druhé světové válce, se v 50. letech stal ‚pouze‘ umělcem, jehož ‚básnická řeč ztěžovala přístup k jeho dílu lidovému čtenáři‘ a místo předního padlého bojovníka za komunistické ideály, jež bylo Vančurovi hned po válce vyhrazeno, zaujal ‚nový hrdina‘ Julius Fučík,“ líčí Petr Koura v úvodu ke své knize Vladislav Vančura a nacismus, to jsou hluboké protiklady.

Co je na rubu historie a co pomáhá tato perspektiva analyzovat? Z čeho vychází název publikace? A jak číst Vladislava Vančuru dnes? I o tom si povídala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková s historikem Petrem Kourou.

V rozhovoru je použit úryvek z Vančurových textů Kubula a Kuba Kubikula nebo Markéta Lazarova v podání herců divadla Ypsilon, kde byla kniha pokřtěna.

Spustit audio

Související