Ráda experimentuji. S polskou spisovatelkou Martou Dzido o hledání správného rytmu, filmovém střihu a o tělesnosti, před kterou neutečeme
Knihy Marty Dzido vydané v češtině mají něžně požitkářské názvy jako Slast nebo Jahodová sezóna. Texty se v nich opájejí nečekanými slovy a zalykají se tužbami postav. Ale také zlehounka provokují, když otevírají témata sexuality a tělesnosti z převážně ženské perspektivy.
„Když už si sednu a píšu, tak to jde docela rychle, ale proces psaní se pro mě skládá také z něčeho, co psaní ve své podstatě vůbec není. Situaci, že se posadím a fyzicky začnu psát, často předchází to, že musím k tomu textu dospět. Potřebuju mít konkrétnější představu, musí ve mně dozrát. A to často vychází z něčeho, co nemá se samotným psaním nic společného ‒ jako procházky, poslouchání hudby, sny a podobně. Něco, co mě dovede k nápadu a také k určitému tvaru – protože experimentování se stylem je pro mě velmi důležité. Moje texty se často týkají podobných témat: nabourávání tabu nebo překonávání hranic. Stejně důležitá je pro mě ale i forma, kterou je to zachycené, ať už je to dialog, retrospektiva nebo hra s chronologií,“ popisuje svůj přístup k tvorbě polská autorka Marta Dzido.
A dodává: „Generace našich babiček a prababiček možná neměla možnost najít hlas, kterým by vyjádřily svou sexualitu, touhu a tělesnost, ale jejich zkušenost s tím vším byla podobná. I ony zažívaly lásku a sex – to je něco, co nám je společné a právě to bych chtěla vyjádřit. Mé knihy vypráví o věcech, které se týkají nás všech, a nikam před nimi neutečeme. Všichni máme tělo, všichni potřebujeme blízkost a lásku, nebo někoho milujeme, všichni cítíme nějaké touhy. A právě tahle témata, která byla pro určité skupiny lidí tabu a měla se zametat pod koberec, se snažím otevírat.“
Jak knihy Slast a Jahodová sezona navazují na její předchozí, česky dosud nevydané prózy? Nakolik ji ovlivňuje její další profese filmové dokumentaristky? Čím se do jejích textů propisuje hudba? Která témata má ještě před sebou? A jak na její dílo reaguje polské publikum? Na to se spisovatelky Marty Dzido ptala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.
Související
-
V Polsku mi chyběla radostná literatura, říká spisovatelka vyznamenaná Cenou EU za literaturu
Marta Dzido získala se svou novelou Slast letos v říjnu Cenu Evropské unie za literaturu. Kniha vznikala v jarem probuzené Praze a je to na ní znát.
-
Válka na Ukrajině rok poté. S překladatelem Viktorem Janišem o knize Poselství z Ukrajiny
Už rok se Ukrajina brání ruské agresi. Jak uplynulý rok popisuje kniha Poselství z Ukrajiny a co těch dvanáct měsíců znamenalo pro Ukrajince i pro nás ostatní?
-
Kniha Šárky Homfray ukazuje, že genderová rovnost u nás rozhodně není vyřešená záležitost
„Rovnost před zákonem není totéž co rovnost faktická ani rovnost v každodenním životě – a k té máme ještě daleko," píše Šárka Homfray v úvodní kapitole své knihy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.