Proč jsme tak naštvané? Kniha Šárky Homfray ukazuje, že genderová rovnost u nás rozhodně není vyřešená záležitost
„Rovnost před zákonem není totéž co rovnost faktická ani rovnost v každodenním životě – a k té máme ještě daleko. A všechny ty každodenní více či méně zjevné projevy různých nerovností umějí být neskutečně frustrující," píše odborová právnička a publicistka Šárka Homfray v úvodní kapitole své knihy PROČ JSME TAK NAŠTVANÉ? Upozorňuje v ní na stále ne zcelar ovnocenné postavení žen v české společnosti.
„Esej je podle mě nejideálnější a nejsnáze konzumovatelná forma popularizace faktů a zjištění. V knize jsem částečně, někdy i více ironická a sarkastická. Ale nesoudím, nehodnotím, snažím se věci vysvětlit a vycházet z pochopení ‒ je mi jasné, že každý vycházíme z jiného základu ve chvíli, kdy ten text otevíráme. Ale vzhledem k tomu, že se v této sféře pohybuju už několik let a dost jsem toho napsala a navysvětlovala, tak je tam znát mírná únava nebo frustrace z toho, co musíme říkat pořád dokola. Takže se nebojím sáhnout ani k ostřejším výrazům nebo nějaké vtipné zkratce,“ popisuje autorka, jakým stylem se rozhodla svůj text pojmout.
Mezi okruhy, jimiž se v publikaci zabývá, patří vzdělání, rodina a péče, politika a moc, kariéra, tlak na vzhled. Který z uvedených aspektů nerovnosti mezi muži a ženami ji štve nejvíc? „Asi skutečnost, že nějaká znevýhodnění, bariéry nebo limitující očekávání jsou zkrátka všude a ve všem. Ten komplexní charakter určitého stereotypního genderového rozdělení společnosti,“ říká Šárka Homfray.
Jak celý projekt vznikl? Kterými aspekty genderové nerovnosti se kniha zabývá a kterými už ne? Z jakých výzkumů vychází? Cítí autorky alespoň v některých z oblastí v posledních letech posun? Jak fotografka Michaela Karásek Čejková přistoupila k vizuálnímu konceptu koláží, které eseje doplňují? Co obě autorky štve nejvíc? A jaké jsou dosavadní reakce na knihu? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Co když matka nemiluje své dítě bezpodmínečně? Viktorie Hanišová vydala novou knihu Neděle odpoledne
Spisovatelka Viktorie Hanišová v nové knize poodhaluje, že mezi komunitní náboženskou sektou a praktikami takzvaných „šmejdů“ překvapivě není až takový rozdíl.
-
Kniha pro mě vždycky byla stopou po člověku. Vyšel výbor textů nakladatelského redaktora Jana Šulce
Vzpomínkové texty, sloupky, předmluvy, doslovy, rozhovory a další nejrůznější články o literatuře a těch, kteří jsou s ní spjatí – to obsahuje svazek O lidech a knihách.
-
Povídková sbírka T NULA Itala Calvina pokračuje ve zkoumání možností a dialogu s univerzem
Co jsou to „deduktivní povídky"? O tom si nad knihou T NULA italského modernisty Itala Calvina s jejím překladatelem Jiřím Pelánem povídala redaktorka Šárka Jančíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.