Vějíř potencialit. Povídková sbírka T NULA Itala Calvina pokračuje ve zkoumání možností a dialogu s univerzem
Jaký poetický potenciál má propojení vědy a literatury? Co jsou to „deduktivní povídky"? A čím je pro čtenáře podnětné, když si musí příběh nakonec trochu dotvořit sám? O tom si nad knihou T NULA italského modernisty Itala Calvina s jejím překladatelem Jiřím Pelánem povídala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.
Epická tkáň podložená vědeckou hypotézou
„Calvino tvrdil, že skutečným úkolem spisovatele je vést dialog se světem. A pokud se postavíme na tuto platformu a využijeme velkorysých vědeckých hypotéz, tak nám dialog s univerzem naskočí téměř bezděčně. Sbírka T nula přiznaně pokračuje v linii nastolené Kosmickými groteskami: První povídky tohoto souboru znovu zprostředkovává vypravěč s palindromatickým jménem QFWFQ, ale v dalších částech se už protagonista vytrácí a přechází se k jiným typům vyprávění, které jsou ovšem znovu silně experimentální,“ popisuje překladatel obou knih a literární historik Jiří Pelán.
Zastavit se a vidět
„Nejzajímavější se mi jeví poslední oddíl, kterému sám Calvino říkal deduktivní povídky. Už v předchozích prózách opakovaně naznačoval, že sice vypráví příběh, že tak komentuje nějaký vývoj. Ale jakožto vypravěč něčeho konzistentního to komentuje z pozice, kdy už je tento vývoj dokončen a kdy už jsme konfrontováni s hotovou věcí. Kdy už jen převyprávíme minulost. Ale spisovatel by se měl pokusit také o něco jiného. Zastavit se v nějakém bodě toho vývoje a podívat se, jaké potenciální možnosti ten okamžik skýtá,“ vysvětluje Jiří Pelán.
Čím je Calvinovo psaní jedinečné, jaké nástrahy klade při převodu do češtiny a proč stojí za to se do téhle četby pustit, na to se redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková ptala překladatele autorových knih Jiřího Pelána.
Související
-
Jiří Pelán: V každé literatuře jsou sloje, které nikdo ještě nepropátral
Spolu s Václavem Kadlecem získal letošní cenu Magnesia Litera za nakladatelský čin Spisy Bohumila Hrabala.
-
Dějiny jako dialog. Publikace o české literatuře za Protektorátu kombinuje metody i typy textů
Jak dnes nahlížet na literaturu minulého století? Tomu se věnuje obsáhlá publikace Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava.
-
Posláni na sever. Jak se žilo Čechům, kteří museli odjet na nucené práce do Norska?
Nacistický systém nucené práce za 2. světové války postihl přibližně půl milionu Čechů. Méně známou kapitolu téhle doby zpracovává kniha Posláni na sever.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.