Kniha pro mě vždycky byla stopou po člověku. Vyšel výbor textů renomovaného nakladatelského redaktora Jana Šulce
Vzpomínkové texty, sloupky, předmluvy, doslovy, rozhovory a další nejrůznější články o literatuře a těch, kteří jsou s ní spjatí – to obsahuje svazek O lidech a knihách významného nakladatelského redaktora a editora Jana Šulce. Má úctyhodných 700 stran; a pořád je to výběr zhruba poloviny z autorových publikovaných textů.
„Editor s knihovnou pracuje. Mám rád termín, který použil básník Emil Juliš o Ludvíku Kunderovi, když říkal, že má tu knihovnu jako klavír, na který hraje coby virtuos svůj koncert,“ říká Jan Šulc.
Má přehled o tom, kolik knih přečetl? Má při své práci pro českou literaturu prostor i na tu zahraniční? Umí si knihu užít i mimo profesní kontext a jenom tak „si číst“? Čte některé knihy i opakovaně? Proč název jeho svazku předsazuje lidi před knihy? Kdo ho v jeho dráze nejvíc formoval? Jak nahlíží na současnou generaci redaktorů, literárních historiků a kritiků? A jak si pořád držet vůči literatuře otevřenost a nezkostnatět?
Související
-
Jan Šulc: V Torstu zkoušíme zdolávat velké hory
Ačkoliv vyrostl v lékařském prostředí, věděl, že jeho místo bude tam, kde se pracuje s textem. Jan Šulc od počátku 90. let utváří ediční plán nakladatelství Torst.
-
Gulliverovy cesty nejsou pohádka o obru mezi trpaslíky, říká Jan Šulc
Ze své knihovny vybírá knižní editor Jan Šulc. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Repríza z roku 2019.
-
Rozhovor Olgy Stehlíkové s redaktorem a editorem Janem Šulcem
O cestě literárním provozem, proměně nakladatelské praxe a vášni pro literaturu hovoří Olga Stehlíková s držitelem Ceny Karla Čapka, editorem a redaktorem Janem Šulcem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka