Gulliverovy cesty nejsou pohádka o obru mezi trpaslíky, říká Jan Šulc
Ze své knihovny vybírá knižní editor Jan Šulc. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Repríza z roku 2019.
„Gulliverovy cesty od Jonathana Swifta bývají chápány jako knížka napůl pohádková nebo jako klasika, která nikoho moc nevzruší. Četl jsem je na studiích anglistiky a uvědomil si – což ví každý anglista – že je to zdrcující, šílená kritika lidské společnosti jako takové, mezilidských vztahů, politiky, veřejného života i osobních vztahů,“ vybavuje si svůj čtenářský zážitek Jan Šulc. „Říkal jsem si: K tomu už není co dodat, Swift všechno řekl. Když dnes vidíme politiku, kulturu, to, čím společnost žije – stačí si přečíst Gulliverovy cesty a všechno to tam máme. Swift byl krutý ironik, a to je něco, co v české literatuře chybí. Česká literatura je taková hodná, laskavá, poetická, ale chybí v ní tenhle zdrcující satirický pohled.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.