Ženy v italské literatuře
Na sklonku loňského roku vydalo nakladatelství Rubato román Žalostící stehlík z pera Anny Marie Ortesové. Jde o vrcholné dílo jedné z nejosobitějších autorek italské prózy druhé poloviny 20. století. U této příležitosti o jejím díle a jejích souputnicích hovořil Petr Šmíd s romanistou a překladatelem Jiřím Pelánem.
Anna Maria Ortesová (1914–1998) pocházela z chudých poměrů. Svou literární dráhu započala ještě před 2. světovou válkou. Tehdy její tvorba koketovala s magickým realismem, v 50. letech 20. století pak s módním neorealismem. Později však vytvořila zcela osobitou poetiku, se kterou se český čtenář může seznámit v románech Leguánka (1965, česky 1997) a Žalostící stehlík (1993, česky 2019).
V italské literatuře druhé poloviny 20. století snese dílo Ortesové srovnání snad jedině s tvorbou Elsy Morantové. Ta dokázala strhnout italské čtenáře románem Příběh v historii (1974, česky 1991), který ve své době vyšel v nákladu 600 tisíc kusů. Morantová v něm popisuje tragický příběh učitelky a jejího syna na pozadí druhé světové války. Pouto mezi matkou a dítětem hrálo v její tvorbě důležitou roli, přestože sama se matkou nikdy nestala. V českém překladu vyšel i její poslední román Aracoeli (1982, česky 1988), který je značně pesimistickým sumářem jejího díla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...