Ženy na hranici. Literární putování krajinou pohraničí s ženskými hrdinkami a autorkami
Jak se hranice, mentální, geografické nebo sociální proměňují v čase? Kdy jsou jen orientačními čarami na mapách, emblémy v sociálním habitu a kdy jsou bariérami takřka nepřekročitelnými? Jsou hranice bariérou, a nebo výzvou k jejich překročení? I takové otázky si budeme klást nad tvorbou pěti spisovatelek, jež jsme pro letošní vltavské výlety vybrali.
Pětice autorek, pětice literárních světů, a pětice míst vymezí naše putování: Začneme na Jesenicku, vyrazíme od česko-slezské hranice z obce Bílá Voda, kousek od kdysi českého Kladska, kam Kateřina Tučková situovala svůj román Věnovaný perzekvovaným řeholnicím v 50. letech.
Hned v dalším výletu zamíříme severozápadním směrem na Benecko, kde se odehrává česko-německá románová kronika Rozpůlený dům, inspirovaná rodinným příběhem spisovatelky Alice Horáčkové.
Další den navštívíme kraj Karolíny Světlé a dějiště jejího Vesnického románu. Výlet čtvrtý pak bude na druhé straně ještědského hřebene hledat stopy Boženy Němcové, přesněji jejího pobytu v nedalekém, pro ni tehdy nepřátelském německém Liberci.
Naši pouť završíme překročením státní hranice v blízkém Sasku. S lužicko-srbskou básnířkou Rožou Domasčinou vstoupíme do historické državy České koruny v Lužici, kulturní a jazykové enklávě Lužických Srbů.
Pojem hranice může nést vícero významů, nemusí být jen hranicí geografickou, podél níž se autoři pětidílné vltavské letní série vydávají. Přiblížení hranice může získat i obecnější, symboličtější význam, může být zkoumáním konvencí, očekávaných rolí, hranic jazykových, stylových, genderových.
Vydejte se společně s autory vltavských výletů režisérem Michalem Burešem, redaktorem Davidem Hamrem a zvukařem Vojtěchem Brzkem do údolí sevřeného hřebeny Rychlebských hor a Jeseníků za příběhem řeholnic z Bílé vody, krkonošského Benecka a tajemstvím jeho česko-německé Identity nebo za živým folklórem a odkazem dramat zachycených románech Karolíny Světlé.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Miroslav Stoniš: Sněhurka z vesmíru. Josef Somr jako spisovatel, kterému kariéru naruší mimozemšťani
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.