Šlechtická sídla východní Moravy. Holešov, Malenovice, Nový Světlov, Uherský Ostroh, Zlín
Na východní Moravu se vypravíme s autorem pořadu Petrem Slintákem a jeho hosty za nejen architektonickými skvosty. Poslechněte si premiérové díly v pořadu Výlety s Vltavou.
1. díl: Holešov
Hanácké město Holešov můžeme obdivovat hned z několika důvodů. K návštěvě láká jedna z nejstarších moravských synagog, židovský hřbitov nebo kostel s ostatky sv. Jana Sarkandra. V dáli se nad rovinatým krajem zvedá poutní místo Svatý Hostýn, na jehož vzniku má podíl šlechtický rod Rottalů. Stejný rod se zasloužil o raně barokním vzhled místního zámku proslulého rozsáhlou zahradou i několika zdobenými sály.
2. díl: Malenovice
Malenovice jsou dnes součástí Zlína. Abyste se dostali k malenovickému hradu, musíte poodejít od rušného silničního průtahu a zamířit k vedlejší silnici, která vede do kopců obklopujících otrokovicko-zlínskou aglomeraci. Právě tam najdeme šlechtické sídlo vévodící údolí, jímž protéká potok Baláš.
3. díl: Nový Světlov
Architektonicky celistvý a stavebně dochovaný zámek Nový Světlov se vypíná nad nedalekým městem Bojkovice. Občas o něm znalci architektury s nadsázkou mluví jako o moravském Miramare, neboť tvarově přímořský zámek nedaleko italského Terstu opravdu připomíná.
4. díl: Uherský Ostroh
Uherský Ostroh je skrytou perlou Slovácka. Při průjezdu hlavním silničním tahem od Uherského Hradiště to tak sice nevypadá, ale když odbočíme k Moravskému Písku a dostaneme se do historického centra, které od předměstí odděluje řeka Morava překlenutá stylovým klasicistním mostem, tak pochopíme.
Soubor historických staveb v okolí malebného náměstí má svůj půvab a maloměstská atmosféra místa s výhledem na pivovarský areál vyvolává nostalgickou náladu. Vznešenost místu dodává renesanční zámek s bílou fasádou nad ohbím řeky.
5. díl: Zlín
Město Zlín ve své starší historii sice nedosahovalo takové regionální důležitosti jako dnes, zcela bezvýznamné však taky nebylo. Svědčí o tom i poměrně rozložitá budova zlínského zámku, sídla majitelů panství, jež zahrnovalo město samotné a osm vesnic.
Související
-
Vila Františka Bílka, Winternitzova nebo Trmalova. Nahlédněte s námi do slavných pražských vil!
Třídílný cyklus nás seznámí s historií architektonicky zajímavých staveb minulého století. Navštívíme vilu Františka Bílka, Winternitzovu vilu a Trmalovu vilu.
-
Příběh Kramářovy vily. Vydejte se do ikonických domů 20. století
Třídílný cyklus Ikonické domy 20. století nás seznámí s národními kulturními památkami moderní architektury. Provede nás autor pořadu Miroslav Buriánek.
-
Lumbeho vila u Jeleního příkopu. Jak se žilo v dnes prezidentském sídle malíři Miloši Jiránkovi?
Lumbeho vila je dnes prezidentskou rezidencí, před více než sto lety zde ale prožil poslední léta svého života malíř a kritik Miloš Jiránek (1875−1911).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.