Ženská práce. Písně a příběhy přelomových autorských zpěvaček od Niny Simone po Yoko Ono
Na léto 2024 připravil hudební publicista Pavel Klusák popovou „herstory“: sérii portrétů ženských autorek a zpěvaček, které přinesly na popkulturní scénu velkou změnu a jejichž písně se nás dodnes umějí hluboce dotknout.
Všechny epizody
-
1
I Put A Spell On You! Nina Simone zaklíná lásku i svět, co potřebuje změnu I.
-
2
I Put A Spell On You! Nina Simone zaklíná lásku i svět, co potřebuje změnu II.
-
3
Od námezdné autorky hitů k přelomové zpěvačce ženské zkušenosti. Odvaha a písně Carole King I.
-
4
Rekordní Tapestry a věčné Gilmorky. Portrét Carole King podruhé. Sedmé nebe s Pavlem Klusákem
-
5
Máme rádi Yoko Ono. Portrét jako satisfakce pro umělkyni, kterou chtělo rockové publikum zničit
-
6
Chůze po tenkém ledě mezi ikony 21. století. Druhá část hudebního portrétu umělkyně Yoko Ono
-
7
Punk je jen jiný výraz pro svobodu. Pavel Klusák uvádí portrét Patti Smith
-
8
PJ Harvey. Portrét rockové songwriterky mezi vztahovou terapií a válečnou reportáží
-
9
Ženská práce. Jedenáct zahraničních autorek a zpěvaček, které přinesly silnou změnu i hudbu
Je to výprava do nedávných dekád, kdy hudební svět, zprostředkovaný velkými gramofirmami, formovali téměř bez výjimky muži. A přece se od konce padesátých let zjevovaly silné ženské osobnosti, které skvělým způsobem měnily pravidla hry. Prosazovaly vlastní rozhodnutí: muzikantská, repertoárová, ale i existenční a politická: ve výsledku dodávaly odvahu k nezávislosti nejen dalším dívkám a ženám, ale všem, kdo se cítili a cítí v postavení menšiny.
Cyklus Ženská práce také ukazuje, jak se změnil náhled na (dříve mnohdy „kontroverzní“) ženy, jež si nárokovaly na rock/popové scéně plnou seberealizaci. Je to na jednu stranu „typicky feministický“ námět pro dnešek, vypráví však konkrétní příběhy plné překvapivých momentů – a taky dynamické, stylově jedinečné hudby schopné strhnout.
Cyklus otevírá dvoudílný portrét oblíbené Niny Simone, o jejímž životě a kariéře toho bylo v češtině napsáno dosud velmi málo. Afroamerická klavíristka, autorka, zpěvačka a aktivistka za sebou zanechala stejně fascinující hudební dílo jako osobní cestu životem, poznamenanou duševní nemocí.
V seriálu dál sledujeme newyorskou Carole King, která se z námezdné autorky stala nezávislou hvězdou, portrétující legendárním albem Tapestry citový život a vztahy tak výstižně, že jí odpovědí byl vděk několika generací. Dojde i na punkovou básnířku Patti Smith a generaci feministického punku, vlnu riot grrlz z počátku devadesátých let.
Autor cyklu Pavel Klusák nabízí i soustředěný hlubší pohled na spojku mezi uměleckou avantgardou a rockem Yoko Ono. Japonská autorka byla dříve rockovou komunitou vnímaná kontroverzně, dnes patří mezi respektované inspirativní matky tvůrčích proudů 21. století. Portrét přináší její výtečné písňové dílo a kontext pro její jedinečný radikální jekot. Sérii uzavírá nejsoučasnější z vybraných autorek, anglická rockerka mezi reflexí niterných i společenských traumat Polly Jean Harvey.
Formát hodinových pořadů je časově dost velkorysý, aby posluchačům nabídl pozorně vybraný playlist skladeb (celých i krátkých ukázek) k poslechu: vedle příběhů o osudech a myšlenkách radikálních hudebnic tedy lze brát sérii Ženská práce jako cyklus komentovaných playlistů. Název celého cyklu inspirovala píseň Kate Bush nazvaná This Woman’s Work.
Související
-
Chůze po tenkém ledě mezi ikony 21. století. Druhá část hudebního portrétu umělkyně Yoko Ono
Závěrečný díl portrétu Yoko Ono přináší její písně a taneční tracky od 70. let až dodnes, v souvislostech je komentuje autor pořadu Pavel Klusák.
-
Máme rádi Yoko Ono. Portrét jako satisfakce pro umělkyni, kterou chtělo rockové publikum zničit
Silným důvodem, proč rekapitulovat hudební dráhu Yoko Ono, je vedle samotného díla také zploštělý, silně nekompletní a zkreslený obraz, který se kolem umělkyně utvořil.
-
I Put A Spell On You! Nina Simone zaklíná lásku i svět, co potřebuje změnu I.
Osud a hudba Niny Simone, to je hluboká studnice: takže nám vystačí na dvě pokračování. Tady je první z nich.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.