Ženská práce. Písně a příběhy přelomových autorských zpěvaček od Niny Simone po Yoko Ono
Rekordní Tapestry a věčné Gilmorky. Portrét Carole King podruhé. Sedmé nebe s Pavlem Klusákem
Jsme téměř uprostřed cyklu nazvaného Ženská práce, ve kterém autor Pavel Klusák nabízí portréty autorek a zpěvaček, které vnesly na popkulturní scénu velkou změnu a jejichž písně se nás dodnes umějí hluboce dotknout. Druhou částí pokračuje portrét Američanky Carole King, která začínala jako skladatelka písní pro druhé, ovšem během šedesátých let se emancipovala.
Jako rozvedené matce dvou dívek jí nic moc jiného taky nezbylo. Na sklonku dekády začala Carole King i zpívat a sama psát texty: Byla to pro ni velká změna, ale album Tapestry (Gobelín) ukázalo, že to bylo dobré rozhodnutí. Z Tapestry se stala jedna z absolutně nejúspěšnějších desek své doby, přitom přinášela víc nového než osvědčeného.
Související
-
Chůze po tenkém ledě mezi ikony 21. století. Druhá část hudebního portrétu umělkyně Yoko Ono
Závěrečný díl portrétu Yoko Ono přináší její písně a taneční tracky od 70. let až dodnes, v souvislostech je komentuje autor pořadu Pavel Klusák.
-
Máme rádi Yoko Ono. Portrét jako satisfakce pro umělkyni, kterou chtělo rockové publikum zničit
Silným důvodem, proč rekapitulovat hudební dráhu Yoko Ono, je vedle samotného díla také zploštělý, silně nekompletní a zkreslený obraz, který se kolem umělkyně utvořil.
-
I Put A Spell On You! Nina Simone zaklíná lásku i svět, co potřebuje změnu I.
Osud a hudba Niny Simone, to je hluboká studnice: takže nám vystačí na dvě pokračování. Tady je první z nich.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.