Ženská práce. Písně a příběhy přelomových autorských zpěvaček od Niny Simone po Yoko Ono

Punk je jen jiný výraz pro svobodu. Pavel Klusák uvádí portrét průvodkyně vstříc tajemství Patti Smith

Hodina je zasvěcena autorce, která našla poezii v punku a punk v poezii. Byla vždycky tak ponořená do tvorby své i druhých umělců, že neměla čas ani chuť brát ohledy na ideál ženské krásy. Je tu s námi pořád a nepřestává vyzařovat svou vlídnou i pevnou intenzitu. Další díl cyklu Ženská práce je věnovaný – aktuálně pětasedmdesátileté – Patti Smith.

Punk je jen zřídka vyhlášený literárními kvalitami, ale Patti Smith nedokázala a nechtěla zapřít svou lásku k francouzským básníkům Genetovi, Baudelairovi, Rimbaudovi. Její psaní textů pro debutové album Horses si libovalo v nejednoduchém vyjadřování a spletitých obrazech. Stalo se něco výjimečného: Patti měla dost silný talent, aby záměrně setřela hranici mezi punkem a poezií. Pankáči si často zakládali na tom, že jejich nářezy měly pod dvě minuty: byla to antikomerční strategie. Patti tuhle hru ignorovala a přišla hned od začátku s některými skladbami přesahujícími devět minut.

Patti Smith – Horses

Nečekaná byla i slavná titulní fotografie pořízená jejím tehdejším partnerem Robertem Mapplethorpem. Zobrazuje androgynní Patti Smith v bílé košili, sako přehozené přes rameno ve stylu Franka Sinatry, s vyzývavým pohledem do kamery. Když vydavatelství Arista požádalo, aby si vyretušovala jemný knírek na horním rtu, bylo to předem zbytečné. Celá tvorba Patti Smith míří proti veškerému retušování.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související