Ženská práce. Písně a příběhy přelomových autorských zpěvaček od Niny Simone po Yoko Ono
PJ Harvey. Portrét rockové songwriterky mezi vztahovou terapií a válečnou reportáží
Polly Jean Harvey vzešla z nezávislé scény konce 80. a začátku 90. let, zvuk jejího tria byl punkový a postpunkový, ovšem ona sama byla a je doma v médiu písně, takže je tu silný gen osobité songwriterky; experti v jejích začátcích dokonce diagnostikují blues. K tomu, jak uvidíme, PJ Harvey nezvykle rychle vystoupala k mezinárodní popularitě: po roce existence hrálo její trio před davy největších festivalů.
Překrývá se tak u ní několik přístupů: a) tvrdý indie rock, b) uvažování o udržitelném a skutečně kreativním popkulturním mainstreamu a c) písničkářství. S touhle konstelací pracuje Polly Jean už přes třicet let, což je stěží uvěřitelné – při tom, s jakou lehkostí se odehrávají její další a další stylové proměny a tematická přeostření.
Související
-
Chůze po tenkém ledě mezi ikony 21. století. Druhá část hudebního portrétu umělkyně Yoko Ono
Závěrečný díl portrétu Yoko Ono přináší její písně a taneční tracky od 70. let až dodnes, v souvislostech je komentuje autor pořadu Pavel Klusák.
-
Máme rádi Yoko Ono. Portrét jako satisfakce pro umělkyni, kterou chtělo rockové publikum zničit
Silným důvodem, proč rekapitulovat hudební dráhu Yoko Ono, je vedle samotného díla také zploštělý, silně nekompletní a zkreslený obraz, který se kolem umělkyně utvořil.
-
I Put A Spell On You! Nina Simone zaklíná lásku i svět, co potřebuje změnu I.
Osud a hudba Niny Simone, to je hluboká studnice: takže nám vystačí na dvě pokračování. Tady je první z nich.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.