Poslední šachmat. Osudy šachového velmistra Lubomíra Kaválka

Přehrát celý seriál (5 z 5 dílů)
1. díl: Osudy Lubomíra Kaválka
2. díl: Osudy Lubomíra Kaválka
3. díl: Osudy Lubomíra Kaválka
4. díl: Osudy Lubomíra Kaválka
5. díl: Osudy Lubomíra Kaválka
Lubomír Kaválek byl jednou z největších osobností nejen našeho, ale i amerického a světového šachu. Poslechněte si jeho rozhlasové vzpomínky, které před časem natočil pro vltavské Osudy.
Lubomír Kaválek se narodil se 9. srpna 1943 v Praze. Po jedenáctiletce studoval na Vysoké škole dopravní v Žilině a na Fakultě novinářství Karlovy univerzity v Praze. Pracoval ve sportovních redakcích deníku Práce a Mladé Fronty. V roce 1965 se během půl roku stal z národního mistra mezinárodním mistrem a posléze velmistrem. Hrál ale pouze čtyři mistrovství Československa, přičemž v roce 1962 se stal v devatenácti letech nejmladším československým přeborníkem.
Po sovětské okupaci v roce 1968 odešel Lubomír Kaválek do emigrace. Nejprve žil dva roky v Německu, v roce 1970 odešel do USA, kde studoval slavistiku. Zde se stal šachovým profesionálem a hned o rok později se dostal do první světové desítky. Vyhrál přes dvacet mezinárodních turnajů. Reprezentoval mnohokrát jak Československo (v letech 1964 a 1966), tak později Spojené státy na šachových olympiádách. Jako vedoucí hráč amerického týmu získal jednu zlatou (Haifa 1976) a pět bronzových medailí, což je nejvíce ze všech amerických hráčů, a během své šachové kariéry trénoval řadu významných šachistů.
Kromě toho byl vynikajícím šachovým organizátorem a žurnalistou. 24 let byl šachovým dopisovatelem a sloupkařem v deníku Washington Post (1986–2010), v poslední době byl šachovým reportérem internetového deníku Huffington Post. Přispíval do řady novin a časopisů a je autorem několika turnajových knih. Lubomír Kaválek zemřel 18. ledna 2021 americkém Restonu.
Související
-
S noblesou, s radostí, se zaujetím. Osudy Charlotty Kotíkové – newyorské kurátorky a pravnučky TGM
„A hlavně nikomu neublížit tak, abyste se třeba už nemohl omluvit…“ Rozhlasové vzpomínání kunsthistoričky, newyorské kurátorky a pravnučky TGM.
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Zemřel přední český psychiatr Cyril Höschl. Poslechněte si jeho vzpomínání v Osudech
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.