Ze všech sirek poslední zápalka
V zářijovém pokračování cyklu Hry a dokumenty nové generace uslyšíte premiéru původní rozhlasové hry Ze všech sirek poslední zápalka. Groteskní příběh loutkoherce uvrženého do víru oblastního divadelního festivalu v rozhlase zrealizoval Petr Vodička. Autorem textu je SdCh – pod zkratkou se ukrývá renesanční osobnost dramatika, básníka, spisovatele a výtvarníka Miloslava Vojtíška. Oba tvůrci budou po odvysílání hry debatovat ve studiu Čajovny s dramaturgyní Klárou Novotnou.
Ač nikdy nestudoval na žádné umělecké škole, proniká Miloslav Vojtíšek svou osobností i dílem do celé řady tvůrčích oblastí a zanechává po sobě výraznou, neopakovatelnou stopu. Českou dramatickou tvorbu obohatil mimo jiné rozsáhlým souborem tří trilogií (Česká/Umělecká/Lidská), v nichž postupně přechází od loutkové podoby k činoherní. K uvádění svých her a rozvíjení formy scénického čtení provozuje Dramatický seminář Varlén, loutkohry uvádí v rámci stejnojmenného loutkového semináře. Vydává u nakladatelství Divus a Rubato, publikuje v kulturních periodikách A2, Svět a divadlo, nahrává u značky Polí 5, samostatné výstavy měl v Divus Prager Kabarett galerii a Moravské galerii v Brně. Je rovněž frontmanem bigbeatové kapely Ruce naší Dory. Má na svém kontě dvě Ceny Alfréda Radoka a cenu Muriel.
Hra Ze všech sirek poslední zápalka vzešla z dramatické soutěže vypsané Českým rozhlasem u příležitosti oslav devadesátého výročí jeho vzniku. Režisér, ale rovněž autor, herec a zakladatel kapely Orchestr Posledního dne, Petr Vodička se jejího rozhlasového nastudování ujal po úspěšné realizaci vlastní pohádky Babu a papoušek. Spolu se zvukovým mistrem Dominikem Budilem a zvukovým designérem Filipem Skuhrovcem se rozhodli vykročit ze studia a natočit příběh z divadelního prostředí na skutečném jevišti. Prostor a zázemí pro toto dobrodružství poskytlo Žižkovské divadlo. Na jeho jevišti, tentokrát však v roli rozhlasových interpretů, se ocitli Vladimír Javorský, Miroslav Hanuš, Jan Vondráček a Hana Seidlová.

O tom, jak dopadlo netradiční rozhlasové natáčení, se můžete přesvědčit při poslechu inscenace v nedělní Čajovně 28. září. Celý následující týden pak bude možné hru slyšet za záznamu v iRadiu.
Nejposlouchanější
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
-
Michał Walczak: Amazonie. Hořká komedie ze života mladých herců
-
Boží vůle, Milost, Matka devíti a další povídky zapomenutého moravského prozaika Oskara Jellineka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.