Záznam z Mezinárodního dne poslouchání: Co si představit pod slovy průslyšnost nebo doslech?

18. červenec 2020

Jak zvuk, sluch a akustika formují naše cítění, myšlení, individuální i společenské chování? K mezinárodnímu dni poslouchání se 18. července připojil i Český rozhlas Vltava.

Tento den se narodil kanadský filosof a skladatel R. Murray Schafer, propagátor myšlenky, že umění naslouchat a slyšet patří k bytostným hodnotám, které nás nejen činí lidmi, ale také nás propojuje se světem a proto je minimálně stejně důležité jako ostatní smysly.

V březnu 2020 světovou ekonomiku, založenou na principech růstu, spotřeby a nadprodukce, ochromil na delší dobu fantom pandemie a lidstvo zachvátil strach z šíření viru a smrti.

Důsledkem této krize bylo to, že téměř všudypřítomný hlomoz výroby a spotřeby utichl a „ticho” a „prázdno” se spolu se zvířaty vrátili do městských ulic, do továren i do domácností.

Spektrogram nahrávky z Únětic, Ke Splavu 175, datum 25. 2. 2017 dvě samostatné linky stejného tvaru, jedna pravidelně kolísající mezi 12,1 kHz - 14,2 kHz, druhá mezi 13,8 kHz - 16,1 kHz

V pásmu zazní krátké rozhovory a zamyšlení k tomuto tématu společně se záznamy zvukových procházek a různých terénních nahrávek pořízených speciálně pro tuto příležitost např.: Sarou Pinhero, Janem Trojanem, Jaroslav Kořánem, Markem Hlaváčem, Lloydem Dunnem, Stanislava Abrahama, Davida Pevného, Šarky Zahálkové a Ráchel Skleničkové.

Čtěte také

V komentářích uslyšíte např.: Denisu Červenkovou, Annu Kvíčalovou, Jana Buriana ml., Tomáše Šenkyříka, Lucii Páchovou, Borise Klepala, Luďka Čertíka, Marka Kopelenta a další. Představíme projekt globální zvukové mapy aporee.org a zazní také tematicky zaměřené zvukové kompozice z archivu projektu Radiocustica od autorů, jako jsou: Michal Kindernay, Peter Cusack, nebo Pablo Sanz.

Není náhoda, že Schafer – spolu s kolegy Johnem Cagem, Hildegardou Westerkamp, nebo Pauline Oliveros – rehabilitovali umění naslouchat, obrátili naši pozornost k tzv. zvukovým krajinám a prosazovali ideu akustické ekologie právě v 60. letech, v době, kdy technologie reprodukce a distribuce zvuku, rocková hudba a hluk strojů rychle kolonizovali svět v globálním měřítku. Ticho, pestrost a ostrost sluchu pro civilizovaného člověka ztrácely smysl a stávaly se vzácnými.

Mezinárodní den poslouchání
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...