Doslechy. Promluvy z říše zvířat

19. červenec 2021

Některé domorodé kultury se s divokými zvířaty dodnes běžně domlouvají. Ve starých mýtech a pohádkách spolu lidé a zvířata rozmlouvají, jakoby to bylo něco docela všedního. Abychom jazyku jiných tvorů a bytostí porozuměli, musíme se napřed naučit poslouchat, podobně jako se dětí učí mluvit. Ale dokáže člověk skutečně zvířecím hlasům porozumět? Nebo si pro sebe jen překládáme, co nám chtějí říct?

Schopnost porozumění a dorozumění je mezi lidmi, mluvícími stejným jazykem, natožpak s cizinci, nebo se zvířaty dost zapeklitá. Pokud dobře nerozumíme jazyku, kterým k nám dotyčná osoba mluví, v melodii mluvené řeči sledujeme a vyhledáváme slova, znící pro naše ucho povědomě. Naštěstí máme dar hudby, zpěvu, nebo fónické poesie, které odnepaměti sloužily jako univerzální dorozumívací jazyk.

WORLD LISTENING DAY
Světový den poslouchání byl vyhlášen v roce 2010 na 18. července k poctě Raymonda Murraye Schafera, kanadského myslitele a hudebního skladatele prosazujícího myšlenku, že umění naslouchat a slyšet je schopnost, kterou je potřeba kultivovat. Schafer je iniciátorem projektu World Soundscape Project zaměřeného na výzkum v oblasti akustické ekologie. 

 

V pořadu Doslechy, který navazuje na komponované pásmo Přeslechy z roku 2020, uslyšíte nahrávky kosatek, hrochů, netopýrů, hmyzu, žab, ptaků a dalších zvířecích hudebníků většinou ze zvukových alb vydavatelství Gruenrekorder spolu s terénními nahrávkami z portálu SONICITY.CZ.

Čtěte také

K tématu způsobů naslouchání a mezidruhové komunikace v pořadu promlouvá Petr Tureček z Centra pro teoretická studia – pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky. Zvukové nahrávky během poslechu komentují Eduard a Florián Železní. Pořad připravil Miloš Vojtěchovský a Ladislav Železný.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.