Žalozpěv za 77 297 obětí. Literárně-hudební pásmo z básnické prózy Jiřího Weila
Pásmo z textů Jiřího Weila v přednesu Michala Pavlaty a z klavírních skladeb Ervína Schulhoffa v podání Tomáše Víška. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Od večera 5. května do večera 6. května si židé po celém světě každoročně připomínají židovské oběti za druhé světové války. Jom ha-šoa se připomíná na výročí povstání ve varšavském ghettu a vedle holocaustu tak připomíná i hrdinství tváří v tvář děsivé smrtné mašinerii. Při této příležitosti zařazujeme letos nejvýznamnější českou básnickou skladbu, která se tomuto tématu věnuje.
Nedlouho před svou smrtí v roce 1959 se novinář a spisovatel Jiří Weil znovu pokusil vyrovnat s událostmi 2. světové války. Svůj Žalozpěv za 77 297 obětí věnoval českým a moravským Židům, kteří zahynuli během šoa. Obsah 18. kapitol jeho textu tvoří dobové zprávy, příběhy „obyčejných“ lidí a úryvky z Bible.
Na okraj pro historiky ještě drobná poznámka – na rozdíl od Weilova údaje zlikvidovali nacisté terezínský rodinný tábor v Osvětimi v roce 1944. Weil sám přežil – včas totiž rozpoznal nebezpečí a transportům unikl. Předstíral sebevraždu a do konce války se skrýval.
Přednes herce Michala Pavlaty doplní subtilní klavírní skladby Ervína Schulhoffa, skladatele, který zemřel za války v koncentračním táboře v Bavorsku.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Miroslav Stoniš: Sněhurka z vesmíru. Josef Somr jako spisovatel, kterému kariéru naruší mimozemšťani
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.