Začíná FAMUFEST 2021. Klade důraz na různorodost a dává prostor nové generaci žen filmařek
Agáta Hrnčířová si do ArtCafé pozvala čtyři ženy. Ředitelky filmového festivalu FAMUFEST Agátu Kolářovou a Julii Ondračkovou a autorky dvou filmů Ester Grohovou a Terezu Halamovou.
Ve středu 28. dubna začne tradiční festival filmů studentů a studentek pražské FAMU. Letošní program nabízí filmy o ženství, dospívání i ekologii. Téma Spektrum reflektuje různorodost a jedinečnost filmů, které vznikají na školní půdě.
Festival FAMUFEST začíná 28. dubna a končí v neděli 2. května. Projekce všech vítězných filmů proběhne v autokině Strahov.
Ředitelky festivalu zmiňují, že z hlediska organizace bylo podstatné vybrat genderově vyváženou předporotu a dát možnost studentům přihlásit své filmy do nesoutěžní sekce. „Nechtěly jsme se rozhodnout za tvůrce, chtěly jsme jim dát na výběr. Akademická půda by pro ně měla být bezpečným prostorem,“ říkají ředitelky festivalu.
Filmy o lásce i násilí
V programu 37. FAMUFESTu vzbuzuje pozornost experimentální film Ester Grohové s titulem Zůstane to mezi náma, řekl. Ten je cestou k vyrovnávání se s osobními traumaty spojenými s fyzickým a duševním násilím. „Když jsou, osobní traumata nějak aktuálně zpracovaná, tak se mohou rozšířit, někoho se dotknout a dostat se i někam dál,“ říká Grohová a dále dodává: „Pokud dokáže film oslovit širší spektrum lidí, začne se o tomto problému mluvit a třeba se bude i řešit.“
Dalším pozoruhodným filmem je Zazpívej Terezy Halamové. Jde o příběh jednoho horkého červnového dne a čtrnáctileté Evy, která začíná vnímat své fyzické proměny i tělesnost druhých. Eva cítí lásku až na kost, ale ještě ji úplně nechápe. Zazpívej je lyrická esej o prvních podobách lásky. „Pocitově mě na tématu přitahovalo, jak je stav, který člověk prožívá, surový, intenzivní a extrémně křehký,“ dodává Halamová.
Mimo filmový program FAMUFEST nabídne také výstavu v Pasáži U Stýblů, streamované koncerty nebo panelovou diskuzi Ženy o/ve filmu, kde budou mluvit filmařky o tom, jak si v současné době vedou ženy ve filmovém prostředí a jak vnímají svou roli.
Hudbu vybrala: Anna Kolářová
Související
-
Muži se přicházejí léčit, děti se o on-line obtěžování přestávají bát mluvit, říká Barbora Chalupová
Spolu s Vítem Klusákem prostřednictvím filmu V síti otevřela ve společnosti důležitou diskusi o sexuálním obtěžování ve virtuálním prostoru.
-
Přál bych si, abych mohl umřít na filmařském place, říká režisérský talent Adam Martinec
Na festival v San Sebastianu dojel Adam Martinec po vzoru Miloše Formana na kole. Má rád filmy svého učitele z FAMU Bohdana Slámy i německého režiséra Wernera Herzoga.
-
Vzdělávací projekt My Street Films nabízí podporu, dobrodružství i ozdravný proces
Jaká témata a úskalí přináší tvůrcům dokumentární filmová tvorba? A jaký vztah navazuje dokumentarista s tím, koho natáčí? Poslechněte si ArtCafé o My Street Films.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.