Začíná FAMUFEST 2021. Klade důraz na různorodost a dává prostor nové generaci žen filmařek

27. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zleva: Julie Ondračková, Agáta Kolářová a Ester Grohová

Agáta Hrnčířová si do ArtCafé pozvala čtyři ženy. Ředitelky filmového festivalu FAMUFEST Agátu Kolářovou a Julii Ondračkovou a autorky dvou filmů Ester Grohovou a Terezu Halamovou.

Ve středu 28. dubna začne tradiční festival filmů studentů a studentek pražské FAMU. Letošní program nabízí filmy o ženství, dospívání i ekologii. Téma Spektrum reflektuje různorodost a jedinečnost filmů, které vznikají na školní půdě.

Festival FAMUFEST začíná 28. dubna a končí v neděli 2. května. Projekce všech vítězných filmů proběhne v autokině Strahov.

Ředitelky festivalu zmiňují, že z hlediska organizace bylo podstatné vybrat genderově vyváženou předporotu a dát možnost studentům přihlásit své filmy do nesoutěžní sekce. „Nechtěly jsme se rozhodnout za tvůrce, chtěly jsme jim dát na výběr. Akademická půda by pro ně měla být bezpečným prostorem,“ říkají ředitelky festivalu.

Filmy o lásce i násilí

V programu 37. FAMUFESTu vzbuzuje pozornost experimentální film Ester Grohové s titulem Zůstane to mezi náma, řekl. Ten je cestou k vyrovnávání se s osobními traumaty spojenými s fyzickým a duševním násilím. „Když jsou, osobní traumata nějak aktuálně zpracovaná, tak se mohou rozšířit, někoho se dotknout a dostat se i někam dál,“ říká Grohová a dále dodává: „Pokud dokáže film oslovit širší spektrum lidí, začne se o tomto problému mluvit a třeba se bude i řešit.“

Dalším pozoruhodným filmem je Zazpívej Terezy Halamové. Jde o příběh jednoho horkého červnového dne a čtrnáctileté Evy, která začíná vnímat své fyzické proměny i tělesnost druhých. Eva cítí lásku až na kost, ale ještě ji úplně nechápe. Zazpívej je lyrická esej o prvních podobách lásky. „Pocitově mě na tématu přitahovalo, jak je stav, který člověk prožívá, surový, intenzivní a extrémně křehký,“ dodává Halamová.

Mimo filmový program FAMUFEST nabídne také výstavu v Pasáži U Stýblů, streamované koncerty nebo panelovou diskuzi Ženy o/ve filmu, kde budou mluvit filmařky o tom, jak si v současné době vedou ženy ve filmovém prostředí a jak vnímají svou roli.

Pořad připravila: Agáta Hrnčířová
Hudbu vybrala: Anna Kolářová
Spustit audio

Související