Vzdělávací projekt My Street Films nabízí podporu, dobrodružství i ozdravný proces
Jaká témata a úskalí přináší tvůrcům dokumentární filmová tvorba? A jaký vztah navazuje dokumentarista s tím, koho natáčí? Poslechněte si ArtCafé o My Street Films.
Kompletní záznam filmového ArtCafé včetně hudebního výběru Michala Pařízka najdete v audiu pod článkem.
Viola Ježková, lektorka a programová koordinátorka vzdělávací platformy My Street Films, mluvila v ArtCafé o tom, jak probíhá celoroční vzdělávání vybraných účastníků projektu. Připomíná také, že v tvůrčím procesu mají nezastupitelné místo debaty a diskuze o tématech, které probíhahjí v kolektivu filmařů a filmařek. Ježková zmínila, že na workshopech s profesionálními dokumentaristy se „autenticita v rámci dialogu ve skupině hlásí o slovo sama. Ale musíme si ostatní připustit blíž a mít k nim důvěru.“
V procesu tvorby se stává, že pravda, která se vyjeví skrze téma, nám říká, že je to celé trochu jinak, než jsme si mysleli.
Viola Ježková
Aktuálně projekt My Street Films otevřel na webu open call námětů a hlásit se mohou zájemci z řad široké veřejnosti i bez předchozích filmařských zkušeností. Deadline přihlášek je 18. dubna.
Ve vltavském vysílání dostali prostor i dva tvůrci, kteří se do projektu zapojili loni, Kateřina Konrádová a Jakub Volák. Kateřina ve svém dokumentárním filmu Tátův fichtl portrétuje nejen tátovu oblíbenou starou motorku, ale také křehký vztah ke svému otci. V rozhovoru popsala, jak těžké pro ni bylo namířit kameru na blízkého člověka.
Díky workshopu jsem si uvědomila, že dokumentarista má zodpovědnost vůči tomu, koho nebo co točí, a jaký vztah tím chce zobrazit.
Kateřina Konrádová
Jakub Volák zpracoval do podoby krátkého dokumentu téma svého vztahu k neslyšícímu partnerovi Pepovi. Klíčová otázka pro něj vykrystalizovala, když s Pepou zkoušeli natočit první situace dokumentu a pokus skončil hádkou. „V tu chvíli jsem si uvědomil, že hlavním tématem filmu bude naše vzájemná komunikace,“ vysvětluje v rozhovoru Jakub.
Aktuálně si můžete vzniklé filmy pustit zdarma na platformě DAFilms, kde jsou představeny ve čtyřech tematických blocích.
Hudbu vybral: Michal Pařízek
Související
-
Dokumenty netočí, ale stovky jich sleduje. Přivede vás to k větší citlivosti, říká Diana Tabakov
Vrzání zrezivělých houpaček a vůně slaného vzduchu – to jsou vjemy, které si Diana Tabakov zafixovala z dětství stráveného na Maltě. V Londýně pak vystudovala dokument.
-
Krabice se starými negativy nevyhazujte! Skrývá se v nich svět, který už není
Proč se lidé přidávají ke skupině Negativy z popelnice, která zachraňuje fotografie neznámých autorů? V čem jsou nálezy starých negativů a diapozitivů vzrušující?
-
Kritici jsou jako sportovci, kteří nemají kde trénovat, říká filmový kritik Vít Schmarc
Dva kritici a jeden režisér se sešli, aby se zamysleli nad stavem české filmové kritiky. Kritického pohledu nebyl nakonec ušetřen ani samotný český film.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.