Za to, že žijeme na Spořilově, může hudba. Spořilovští muzikanti – v domcích, v kostele, v zahradách i ve škole
Spořilovští muzikanti III. – multiinstrumentalista Petr Ostrouchov
Na genius loci starého Spořilova nedá dopustit ani hudební skladatel, multiinstrumentalista (a taky právník) Petr Ostrouchov. Lokalita se mu promítla i do tvorby.
Čtěte také
Na genius loci starého Spořilova nedá dopustit ani hudební skladatel, multiinstrumentalista (a taky právník) Petr Ostrouchov. Pozoruje tu však i některé „nepravosti“. Stane se občas, že majitelé domů ignorují zdejší ráz a kazí ho nevhodnými přístavbami nebo třeba barvou fasád. „Samostatnou kapitolou jsou spořilovské ploty. Přesné repliky těch původních by byly drahé, ale to, co se tu dá vidět, sem často nepatří,“ vysvětluje. Hudebník má za to, že spíš, než přizpůsobovat dům a zahradu v této specifické lokalitě svým potřebám by si majitelé měli pořizovat nemovitosti v místech, které těm představám odpovídají. On sám provedl u svého domu velice citlivou přístavbu, která z ulice není vůbec vidět. Je situovaná do zahrady, a tak ráz Spořilova neruší.
Přes zmíněné výhrady je Ostrouchov na Spořilově velice spokojený. Zmíněná lokalita se mu promítla i do tvorby. Když skládal hudbu k filmové trilogii Jana Hřebejka Zahradnictví, ocitl se u architekty vytvořeného domu podobného zdejším stavbám. „Hodně jsem pak při práci myslel na to, jak se asi v inkriminované době žilo na Spořilově. To mi při komponování pomáhalo,“ usmívá se.
Související
-
Od Františka Drtikola k Dagmar Peckové aneb spořilovská bohéma kdysi a nyní I.
Spořilov je zahradní město, které je oficiálně součástí pražských Záběhlic. Záběhlice jsou ale pro Spořilováky daleko – Spořilov je prostě samostatná jednotka.
-
Od Adolfa Branalda k Jiřímu Suchému aneb spořilovská bohéma kdysi a nyní II.
Spořilov vznikl jako unikátní zahradní město na okraji Prahy na přelomu 20. a 30. let 20. století. Díky své atmosféře od začátku přitahoval i spoustu slavných osobností.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.