Wolfgang Hildesheimer: Balkánexpres aneb Ze života padělatele

1. listopad 2011
Miroslav Donutil během rozhovoru v Dopoledním Radiožurnálu

V přehlídce rozhlasových her autorů píšících v němčině, vám Český rozhlas 3 – Vltava v úterý 1. listopadu ve 20.00 hodin představí Wolfganga Hildesheimera. Ten svoji rozhlasovou hru Balkánexpres opatřil všeříkajícím podtitulem Ze života padělatele. V ironické komedii o padělateli, který na cestě Balkánexpresem přijde o všechno a je pak nucen se ze svízelné situace dostat obratným podvodem, uslyšíte v hlavní roli Miroslava Donutila. Hra byla natočena v roce 1997.

Wolfgang Hildesheimer byl jedním z členů význačné literární Skupiny 47, která si za svůj cíl nevytkla nic menšího, než „mravní obrodu národa“. Členové skupiny často ve svých dílech řešili nacistickou minulost Německa a a zobrazovali novou skutečnost mladé demokracie. Ve svých politických cílech se shodovali až do roku 1967, kdy je rozdělila názorová neshoda na radikální studentské hnutí.

Původním povoláním byl Hildesheimer malíř a grafik. Jako literát se začal uplatňovat kratšími povídkami a jako dramatik se obrátil k rozhlasu. Napsal řadu her, většinou komediálního a groteskního žánru. V roce 1955 získal rozhlasovou Cenu válečných slepců za hru Princezna Turandot.

Jeho prózy představují vrcholy německého písemnictví 20. století. Bestsellerem se stala próza Tynset s tématem bezútěšné osamělosti člověka, který ve světě kolem sebe neustále nachází stíny nacistické minulosti Německa. Čtenáři si oblíbili i Hildesheimerovy životopisné romány. A román Mozart byl prý jedním z inspiračních zdrojů slavného Formanova filmu Amadeus.

Rozhlasová hra Balkánexpres představuje Hildesheimera v jeho komediální poloze. Padělatel Robert Guiscard je přes svou zálibu v podvodech sympatický ironik, jenž koneckonců ke svým pohádkovým příjmům využívá chamtivosti a snobismu příslušníků společenské smetánky. Pokud spolu s ním nastoupíte do kupé Balkánexpresu, možná vám prozradí, kdo je skutečným autorem jednoho rozměry nevelkého portrétu visícího v pancéřované skleněné vitríně v Louvru.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Spustit audio
autor: ČRo Vltava