Werner Fritsch: Shakespearova lebka. In Fausts Faust (V pěsti Faustově)

27. prosinec 2016
03768896.jpeg

Sen noci svatojánské ze zvuků a běsů. On-line k poslechu do pondělí 2. ledna 2017.

Dámy a pánové! Shromáždili jsme se ke dni úmrtí největšího dramatického básníka Williama Shakespeara. Já, Prospero, teď volám: Nechť mrtví z hrobu povstanou!

Tvůrci nové rozhlasové inscenace, vysílané v rámci Klubu rozhlasové hry, pozvou posluchače do vskutku vybrané společnosti a zároveň do velmi zvláštního dramatického světa, kde vedle sebe existují Shakespearova lebka, Faust a Prospero s duchy různých Shakespearových postav.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Autorem hry je německý dramatik Werner Fritsch (nar. 1960), kterého mnozí pravděpodobně znají z dřívějška. Stejná stanice vysílala před několika lety jeho Enigmu Emmy Göring v režii Aleše Vrzáka a v hlavní roli s Hanou Maciuchovou. Později nastudoval Petr Mančal Fritschovo drama Nico – Ledová sfinga s Vilmou Cibulkovou a Terezou Hofovou. Shakespearovu lebku (V pěsti Faustově, německy In Fausts Faust) napsal dramatik přímo pro Český rozhlas. Podtitul charakterizuje celé dílo – Sen noci svatojánské ze zvuků a běsů.

03768882.jpeg

Sám autor je v příběhu Faustem. V pěsti svírá rozhlasový přijímač, který se stal Shakespearovou lebkou. Pro Fritsche je Faust nejdůležitější figurou, věnoval mu několik svých literárních textů, filmů i rozhlasových pořadů. Za zvukovou báseň Faust – Song of the Sun získal hlavní ceny na mezinárodních festivalech Prix Marulić a Grand Prix Nova.

Komplikovaný scénář Shakespearovy lebky, povětšinou psaný ve verších, přeložil Petr Štědroň, zásadně ho upravila dramaturgyně Kateřina Rathouská a zrežíroval Aleš Vrzák. Snad se tento trochu šílený a trochu mystický povánoční sen s jistými odkazy na současnost stane výraznou tečkou za (vltavským) shakespearovským rokem 2016.


Osoby a obsazení: Lebka (Lucie Trmíková), Faust (David Prachař), Prospero (Martin Finger), Puk (Jiří Lábus), duch Macbetha (David Matásek), duch lady Macbeth (Vanda Hybnerová), duch Hamleta (Marek Holý), duch Ofélie (Klára Suchá), duch Šajloka (Jaroslav Haidler), duch Antonia (Ivan Řezáč), duch Titanie (Petra Špalková), duch Oberona (Jan Vondráček), duch hrobníka 1 (Jakub Žáček), duch hrobníka 2 (Petr Čtvrtníček), duch Kalibana (Leoš Noha) a další

Autor: Werner Fritsch Překlad: Petr ŠtědroňRozhlasová úprava a dramaturgie: Kateřina RathouskáAutor hudby a hudební spolupráce: Jan TrojanZvuk: Martin Klusák, Jan TrojanRežie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba