Vzdorovat smrtelnosti poezií je čiré bláznovství, ale nic jiného mi nezbylo, říká básník Miloš Doležal
Jako o krajině solitérů a melancholie mluví básník Miloš Doležal o rodné Vysočině. Bytostně spojený je s ní i farář Toufar, jehož osudy – stejně jako osudy dalších lidí zničených totalitními režimy – mapoval vltavský host detailně. Krajina, její paměť i obyvatelé se propisují také do jeho básní, výběr od 90. let do současnosti vyšel v souboru Trnem Rejnoka. O textech, ale i o práci pro rozhlas nebo o zesnulé ženě Janě mluvil pan Doležal ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.
Související
-
Magnesia litera se s Knihou roku vrací zpět k poezii. Ocenění získal Miloš Doležal i Viktor Špaček
Poprvé od roku 2009 se stala Knihou roku poezie – osobní, ale nesentimentální žalozpěv Miloše Doležala za milovanou ženou nazvaný Jana bude brzy sbírat lipový květ.
-
Miloš Doležal: Horké čelo mého miláčka. Rozhlasový výbor ze sbírky Jana bude brzy sbírat lipový květ
Sbírka, nominovaná na Magnesii Literu, vznikala v období po smrti básníkovy manželky Jany Frankové Doležalové, herečky a vedoucí Dismanova rozhlasového dětského souboru.
-
Jako dítě mě poslali na frontu. Setkání s Alfonsem Bradatschem nad jeho dílem Moje souřadnice
Německý kartograf a spisovatel českého původu Alfons Bradatsch prošel značně křivolakými životními cestami. Rozhovor s ním natočil básník a dokumentarista Miloš Doležal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.