Výzkum ryb ve vodních nádržích
Kvalitu vody ve vodních nádržích mohou zlepšit i ryby, které v ní žijí. Čeští biologové zkoumají, jakou roli přitom hrají jednotlivé druhy dravých i nedravých ryb.
Při spravování vodních nádrží, zejména těch, které slouží jako zdroje pitné vody, má zásadní význam znalost rozmístění ryb v těchto nádržích. Jejich výzkumem se zabývá doktorka Marie Prchalová z Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
Právě dr. Prchalová vytýčila obecné rysy prostorového výskytu ryb v nádržích střední Evropy a pomocí mnohorozměrných analýz definovala místa výskytu těch nejběžnějších dravých i nedravých druhů. Spolu s kolegy vypracovala metodiky sledování, jejichž pomocí se získávají hlavní informace o stavu rybích obsádek v České republice i v okolních zemích.
Podle zdrojů Akademie věd, která této mladé badatelce letos udělila Prémii Otto Wichteleho, její práce vedly k revolučnímu přepracování celoevropsky závazné normy pro vzorkování ryb tenatními sítěmi, k formulaci národních norem pro vzorkování rybích obsádek nádrží a jezer a k získání mnoha základních poznatků o chování ryb.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.