Výzkum ryb ve vodních nádržích
Kvalitu vody ve vodních nádržích mohou zlepšit i ryby, které v ní žijí. Čeští biologové zkoumají, jakou roli přitom hrají jednotlivé druhy dravých i nedravých ryb.
Při spravování vodních nádrží, zejména těch, které slouží jako zdroje pitné vody, má zásadní význam znalost rozmístění ryb v těchto nádržích. Jejich výzkumem se zabývá doktorka Marie Prchalová z Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
Právě dr. Prchalová vytýčila obecné rysy prostorového výskytu ryb v nádržích střední Evropy a pomocí mnohorozměrných analýz definovala místa výskytu těch nejběžnějších dravých i nedravých druhů. Spolu s kolegy vypracovala metodiky sledování, jejichž pomocí se získávají hlavní informace o stavu rybích obsádek v České republice i v okolních zemích.
Podle zdrojů Akademie věd, která této mladé badatelce letos udělila Prémii Otto Wichteleho, její práce vedly k revolučnímu přepracování celoevropsky závazné normy pro vzorkování ryb tenatními sítěmi, k formulaci národních norem pro vzorkování rybích obsádek nádrží a jezer a k získání mnoha základních poznatků o chování ryb.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...