Anna Saavedra: Dům U Sedmi švábů. Příběh magické stavby, kterou se majitel rozhodl zdemolovat
Autorka svou pozornost obrací k nejstaršímu brněnskému pavlačovému domu U Sedmi švábů, k jeho dávné i nedávné historii a konečně k okolnostem, které provázely demolici této výjimečné, magické stavby. Přináší spleť provázaných příběhů posledních nájemníků, v níž každodennost jejich životů prostupují přízraky minulých časů a hranice mezi snem a realitou se pomalu stírá. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Dům U Sedmi Švábů na Kopečné ulici čp. 37 byl nejstarším a svého času největším pavlačovým domem v Brně. Sloužil jako klášterní nemocnice, škola pro lazebníky a porodní báby, prováděly se zde veřejné pitvy, později jako nájemný dům pro chudší a ještě později pro umělce, bohémy a studenty. Jméno dal budově legendami opředený hostinec U Sedmi švábů, který tu existoval od devatenáctého století. V roce 2006 se majitel rozhodl dům zdemolovat a postavit na jeho místě činžák s luxusními byty.
Dramatička česko-chilského původu Anna Saavedra patří k oceňovaným autorkám nejen divadelních her. Má na svém kontě prózu (Chillské deníky, Cizinec), adaptace (např. Eva, Eva!/Gazdina roba, Jana Eyrová/Trnové pole) i původní divadelní texty (Putování, Racek, Smrt abonentů, Mamma guerilla/Tajná zpráva z planety matek, Kuřačky a spasitelky?) Za hru Olga (Horrory z Hrádečku) získala Cenu divadelní kritiky v kategorii Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2016.
Související
-
Šikmý kostel na scénu! Příběh vzniku jedné inscenace
Zajímalo vás, jak se rodí divadelní představení? Co je to nahazování a co se předává na takzvané předávačce? Záznam tohoto procesu si můžete poslechnout.
-
Hra Anny Saavedry Kuřačky – recenze
Hru Kuřačky, variaci na Čechovovy Tři sestry, napsala Anna Saavedra, narozená v roce 1984, pro činohru Národního divadla moravskoslezského. Ve světové premiéře byla...
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.