Vlny filmového placu. Časosběrný rozhlasový „film o filmu“ Jiřího Mádla
Ve filmu se dramatické události srpna 1968 objevily mnohokrát. Byly nazírány z rozličných úhlů a pojaty v různých žánrech. 15. srpna 2024 má v českých kinech premiéru film Vlny, jehož vznik byl formou časosběrného dokumentu zaznamenám Kristýnou a Janem Strejcovskými.
UPOZORNĚNÍ: Radiodokument obsahuje spoiler!
Role rozhlasu a jeho zaměstnanců se stala středobodem vyprávění režiséra Jiřího Mádla. Ten na základě dlouholetého zkoumání pramenů a rozhovorů s pamětníky napsal i scénář. Jeho film staví do popředí fiktivního řadového zaměstnance, který se v krizové situaci musí rozhodnout mezi tím, co je správné a co je snadné. Ve filmu se však objeví i postavy reálných osobností z tehdejší zahraniční redakce. Vzhledem k námětu filmu se Český rozhlas stal poprvé ve své historii i filmovým koproducentem.
Autoři sledovali s mikrofonem natáčení více než rok a půl, sledovali akci jak na natáčecím place, tak i ve střižně či při nahrávání filmového soundtracku. V dokumentu zazní obavy a touhy nejen režiséra Jiřího Mádla, hereckých hvězd či výtvarnice kostýmů Kataríny Štrbové-Bielikové, ale i bezejmenných komparzistů. A ač je natáčení filmů náročná práce plná stresu, mottem budiž, že režisér „je happy jak dva grepy.“
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Arnošt Lustig: Kůstka, dívka z Prahy. O silné touze přežít a dočkat se konce války za každou cenu
-
Karel Čapek: Bílá nemoc. Slavné protiválečné drama na obranu denně pošlapávané humanity
-
David Attenborough: Výpravy do divočiny. Vyprávění z cest do Paraguaye ke 100. narozeninám autora
-
Pavel Molek: Křižovatky. Drama o osudu Aloise Kříže, symbolu kolaborantství za protektorátu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.






