Vladislav Vančura: Josefina. Povedená variace na Shawův Pygmalion s Věrou Kubánkovou v titulní roli

4. červen 2022

Komedie o mladé pouliční zpěvačce Josefině, která způsobí poprask na půdě vážené konzervatoře, je českou verzí slavného Pygmalionu G. B. Shawa. Vladislav Vančura v ní zachytil kouzlo pražských ulic a veselou společnost studentů. Hrou natočenou v roce 1957 si připomínáme 80. výročí úmrtí autora, který byl popraven za odbojovou protinacistickou činnost 1. června 1942. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava a dramaturgie: Jaromír Ptáček
Osoby a obsazení: Josefina (Věra Kubánková), Maleček, její strýc (Rudolf Deyl ml.), Malečková (Jaroslava Vacková), profesor Vydra (Otomar Korbelář), profesor John (Zdeněk Hodr), Valenta (Petr Haničinec), režisér (Bedřich Veverka), paní Říhová (Marie Rosůlková), Irena, její dcera (Zdenka Procházková), Smrčková, školnice (Světla Svozilová), vrátný (Jiří Smutný), studenti konservatoře (Milan Friedl, Antonín Šůra, Milan Mach, Oldřich Slavík), dále účinkuje Antonín Moskalyk a další
Hudba: Vilém Prokop Mlejnek
Režie: Ludvík Pompe
Natočeno: v roce 1957

Mladá, impulzivní a poněkud prostořeká Josefina se pozná s profesorem konzervatoře, který se rozhodne udělat z ní profesionální zpěvačku. Zpočátku se jí to zamlouvá, ale později, když se zamiluje do talentovaného studenta Valenty, o kterého usiluje také bohatá slečna Irena, začne se jí příčit maloměšťácké pokrytectví a intriky, do jejichž soukolí se dostala.

Čtěte také

Vančurova hra z roku 1941 byla poprvé realizována až v roce 1947 poté, co byla nalezena v pozůstalosti autora. Její rozhlasovou podobu v úpravě Jaromíra Ptáčka vytvořil již v roce 1957 režisér Ludvík Pompe.

Energickou a upřímnou Josefinu, která se prosadí svým talentem a navíc získá srdce milovaného spolužáka, ztvárnila Věra Kubánková a partnery jí byli Petr Haničinec, Rudolf Deyl ml., Jaroslava Vacková, Otomar Korbelář a mnozí další.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...