Vladislav Vančura: Josefina. Povedená variace na Shawův Pygmalion s Věrou Kubánkovou v titulní roli
Komedie o mladé pouliční zpěvačce Josefině, která způsobí poprask na půdě vážené konzervatoře, je českou verzí slavného Pygmalionu G. B. Shawa. Vladislav Vančura v ní zachytil kouzlo pražských ulic a veselou společnost studentů. Hrou natočenou v roce 1957 si připomínáme 80. výročí úmrtí autora, který byl popraven za odbojovou protinacistickou činnost 1. června 1942. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Mladá, impulzivní a poněkud prostořeká Josefina se pozná s profesorem konzervatoře, který se rozhodne udělat z ní profesionální zpěvačku. Zpočátku se jí to zamlouvá, ale později, když se zamiluje do talentovaného studenta Valenty, o kterého usiluje také bohatá slečna Irena, začne se jí příčit maloměšťácké pokrytectví a intriky, do jejichž soukolí se dostala.
Čtěte také
Vančurova hra z roku 1941 byla poprvé realizována až v roce 1947 poté, co byla nalezena v pozůstalosti autora. Její rozhlasovou podobu v úpravě Jaromíra Ptáčka vytvořil již v roce 1957 režisér Ludvík Pompe.
Energickou a upřímnou Josefinu, která se prosadí svým talentem a navíc získá srdce milovaného spolužáka, ztvárnila Věra Kubánková a partnery jí byli Petr Haničinec, Rudolf Deyl ml., Jaroslava Vacková, Otomar Korbelář a mnozí další.
Související
-
Karel Poláček: Podzemní město. Nehrdinské obrazy všedního života vojáků na haličské frontě
Přikrčenost a malost. Přežívání v zákopech první světové války se v mnohém nápadně podobá životu v okresním městě. Z vrcholného románu Karla Poláčka čte Michal Pavlata.
-
Arnošt Lustig: Kůstka, dívka z Prahy. O silné touze přežít a dočkat se konce války. Za každou cenu
Poslechněte si příběh patnáctileté židovské dívky, která se stane vojenskou prostitutkou, aby se vyhnula plynové komoře a přežila holocaust. Účinkuje Josef Vinklář.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka