Verše v dešti kulek. Reflexe válek v české poezii
Od Euripida přes Fráňu Šrámka a Maksyma Kryvcova, který zahynul ve frontových zákopech v lednu 2024, po Petra Hrušku, Víta Slívu nebo Martina Reinera. Premiéru přemítání o válečných konfliktech, o počátcích násilí, o mnoha ztrátách a žádných nálezech poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Průvodním slovem doprovodil a moderuje: Ivan Motýl
Komponovaný večer připomíná 80. výročí konce druhé světové války a přináší i básnické ohlasy na současné válečné konflikty. Naše cesta začíná v pátém století před naším letopočtem a končí ve třetím roce války na Ukrajině.
Ostravský publicista Ivan Motýl se vypravil za moravskými básníky několika generací, aby je požádal o báseň a zamyšlení. Více než dvě desítky moravských básníků tak sáhlo do šuplíku a vytáhlo verše, které se nějakým způsobem vztahují k řinčení skutečných či pomyslných zbraní. Básníci a básnířky recitují, ale také nad tématem nahlas přemýšlejí na břehu řeky, doma v obýváku, na chodníku, v hospodě, v lékařském pokoji i v kostele.
Poeta Petr Hruška uvažuje nad válečnými cestami španělských conquistadorů, zatímco básník a malíř Petr Veselý připomíná válečnou anabázi Fráni Šrámka v zákopech první světové války.
Druhá světová válka ožívá v textu Martina Reinera, o ruské invazi na Ukrajinu píše Kristýna Svidroňová nebo Roman Polách, o válce v Palestině Simona Hendrychová a základní vojenskou prezenční službu reflektují Robert Fajkus nebo Norbert Holub. Milan Krupa sdílí tragické rodinné události spojené s osvobozením a autentické vzpomínky na dobu druhé světové války přidá 99letý pamětník pan Erich Veselý.
Poezie ozbrojené konflikty nezastaví, ale jak říká v reportáži jeden z oslovených básníků, když nebude poezie, nebudeme ani my.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Filip Topol: Mně 13. Raná autobiografická próza frontmana Psích vojáků
-
Žiletky ve vlasech: Divoký poeta Filip Topol v Sedmém nebi Moniky Načevy
-
Josef Topol: Hodina lásky. Hra o ničivé síle času s Janem Třískou v hlavní roli
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.