Verše v dešti kulek. Reflexe válek v české poezii

7. květen 2025

Od Euripida přes Fráňu Šrámka a Maksyma Kryvcova, který zahynul ve frontových zákopech v lednu 2024, po Petra Hrušku, Víta Slívu nebo Martina Reinera. Premiéru přemítání o válečných konfliktech, o počátcích násilí, o mnoha ztrátách a žádných nálezech poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Hovoří: Simona Hendrychová, Viktorie Pražáková, Barbora Sebera, Kristýna Svidroňová, Dominik Bárt, Petr Čichoň, Robert Fajkus, Michal Grac, Norbert Holub, Petr Hruška, Radovan Jursa, Milan Krupa, Roman Polách, Martin Reiner, Vít Slíva, Tomáš Štiler, Pavel Šuhájek, Martin Švanda, Erich Veselý, Petr Veselý a další
Průvodním slovem doprovodil a moderuje: Ivan Motýl
Účinkuje: Zuzana Truplová
Připravil: Ivan Motýl
Dramaturgie: Eva Lenartová
Zvuk: Marek Hoblík
Premiéra: 7. 5. 2025
Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

Komponovaný večer připomíná 80. výročí konce druhé světové války a přináší i básnické ohlasy na současné válečné konflikty. Naše cesta začíná v pátém století před naším letopočtem a končí ve třetím roce války na Ukrajině.

Rukopis básně Fráni Šrámka o bojích v prvé světové válce, který opatruje básník Petr Veselý z Brna

Ostravský publicista Ivan Motýl se vypravil za moravskými básníky několika generací, aby je požádal o báseň a zamyšlení. Více než dvě desítky moravských básníků tak sáhlo do šuplíku a vytáhlo verše, které se nějakým způsobem vztahují k řinčení skutečných či pomyslných zbraní. Básníci a básnířky recitují, ale také nad tématem nahlas přemýšlejí na břehu řeky, doma v obýváku, na chodníku, v hospodě, v lékařském pokoji i v kostele.

Poeta Petr Hruška uvažuje nad válečnými cestami španělských conquistadorů, zatímco básník a malíř Petr Veselý připomíná válečnou anabázi Fráni Šrámka v zákopech první světové války.

Druhá světová válka ožívá v textu Martina Reinera, o ruské invazi na Ukrajinu píše Kristýna Svidroňová nebo Roman Polách, o válce v Palestině Simona Hendrychová a základní vojenskou prezenční službu reflektují Robert Fajkus nebo Norbert Holub. Milan Krupa sdílí tragické rodinné události spojené s osvobozením a autentické vzpomínky na dobu druhé světové války přidá 99letý pamětník pan Erich Veselý.

Poezie ozbrojené konflikty nezastaví, ale jak říká v reportáži jeden z oslovených básníků, když nebude poezie, nebudeme ani my.

autor: Ivan Motýl
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více o tématu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.