Tajemství je život. Prožijte jeden den se spisovatelem Edwardem v rozhlasové hře Billyho Naughtona

28. prosinec 2021

Strastiplný den kdysi úspěšného a nadějného autora, který vlastně skončil svou uměleckou kariéru sňatkem s bohatou ženou, můžete prožít spolu s ním při poslechu komedie anglického autora. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Jiří Ornest
Edward: Jiří Ornest
Edita: Marie Drahokoupilová
sousedka Atkinsonová: Iva Janžurová
Napsal: Bill Naughton
Překlad: František Fröhlich
Režie: Josef Červinka
Natočeno: 1992

Edward (Jiří Ornest) je spisovatel. Na začátku své kariéry získal renomé úspěšnou rozhlasovou hrou, oženil se s bohatou ženou a od té doby, jakoby se život změnil. Je to vůbec on? Kam se podělo to báječné tajemství? Tajemství je život, prozrazuje Edward posluchačům a nabádá je, aby se od něho nechali odvádět ničím, ani jeho rozhlasovou hrou. My doporučujeme posluchačům, aby v tomto případě udělali výjimku a prožili s Edwardem jeden jeho strastiplný den se psem Sábou, kocourem Bobíkem, manželkou Editou (Marie Drahokoupilová) a sousedkou Atkinsonovou (Iva Janžurová) až do konce. 

Českou inscenaci britské rozhlasové hry, která v roce 1974 získala hlavní cenu na festivalu Prix Italia, nastudoval v roce 1992 režisér Josef Červinka v překladu Františka Fröhlicha. Do hlavní role obsadil Jiřího Ornesta, který v postavě spisovatele procházejícího životní i autorskou krizí, podává mimořádný výkon. Na Vltavě hru reprízujeme v úterý 28. prosince od 20.00 hodin.

Bill Naughton byl britský dramatik, scénárista a prozaik irského původu. Proslavil se především jako autor divadelních her Všechno v pravý čas (1963), Alfie (1963), Spring and Port Wine (1967). Většina jeho divadelních her byla zfilmována.

Bill Naughton se narodil v Irsku v roce 1910, vyrostl v Boltonu v Lancashire; ve svém díle zachytil život zchudlých hornických komunit v severní Anglii. Později se Bill Naughton usadil na Isle of Man, kde napsal několik dětských knih založených na vzpomínkách z dětství. Tam také v roce 1992 zemřel.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Související