A vy jste básník odmala. Literárně-hudební pásmo z raných básní Jiřího Ortena a ze vzpomínek jeho staršího bratra Oty Ornesta

25. srpen 2019

Jako připomínku 100. výročí narození Jiřího Ortena (30. srpna 1919, Kutná Hora) uvádíme literárně-hudební pásmo z básníkovy rané tvorby a ze vzpomínek jeho staršího bratra Oty Ornesta. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

POSLOUCHEJTE TAKÉ:

31.8. ve 22:45 (Svět poezie) Pro všechno na světě. Koláž z básní Jiřího Ortena
 1.9. v 00:00 (Sny) Text z deníků básníka Jiřího Ortena
 1.9. v 17:00 (Souzvuk) Jiří Orten: Matce

Kutná Hora byla především město historické, opředené spoustou romantických pověstí, mýtů a dětských hrůz...

Tak vzpomínal na atmosféru v rodné Kutné Hoře po letech Ota Ornest, bratr básníka Jiřího Ortena, pro kterého se rodné město stalo jedním z pevných bodů, kulisou zrání, zákoutím jinošské intimity i místem trvalé inspirace.

Rozhlasový Souzvuk čerpá z Ortenových raných básní a ze vzpomínek jeho staršího bratra Oty Ornesta.

Účinkují: Hanuš Bor, Pavel Batěk a Jana Franková

Připravila: Jana Doležalová
Hudbu Paula Hindemitha, Toru Takemitsuho, Alberta Roussela, Germaine Tailleferrové a Clauda Debussyho vybrala Wanda Dobrovská.
Režie: Markéta Jahodová

autor: Jana Doležalová
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.