Vedou pomyslné schody k baletnímu snu vzhůru ke svobodě? Miřenka Čechová vytvořila inscenaci Baletky

23. únor 2022

Příběh zaslepené lásky a oddanosti k systému, jehož cílem je předělat lidskou bytost do formy výkonného produktu, sleduje v inscenaci Baletky autorka stejnojmenné románové předlohy, režisérka a performerka Miřenka Čechová. Divadelní soubor Spitfire Company uvádí novinku v Paláci Akropolis.

Z inscenace Baletky Miřenky Čechové

Multimediální scénický projekt Miřenky Čechové sleduje za doprovodu filmu, animace, živé hudby a baletu člověka zmítaného strachem a zaslepenou poslušností. Miřenka Čechová ve svých představeních ráda pracuje s výraznou vizuální a hudební složkou. O hudební doprovod se stejně jako v metaBaletkách postará DJka Mary C a skladatel Martin Tvrdý, se kterým Miřenka Čechová vytvořila oceňované představení Miss AmeriKa. K výtvarné spolupráci tentokrát přizvala malířku a sochařku Evu Matoušovou, která je autorkou scénografie a metaforických objektů.

Čtěte také

„S Evou jsme začali přidávat sochařské objekty. Například mi sochá velké mohutné tělo. To symbolizuje vnitřní optiku hlavní hrdinky, jak ona sama sebe vidí. S tímto tělem já na sobě různě manipuluji a různě ho krotím a destruuji.“ Popisuje výtvarný koncept inscenace Baletky Miřenka Čechová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová