Vedou pomyslné schody k baletnímu snu vzhůru ke svobodě? Miřenka Čechová vytvořila inscenaci Baletky
Příběh zaslepené lásky a oddanosti k systému, jehož cílem je předělat lidskou bytost do formy výkonného produktu, sleduje v inscenaci Baletky autorka stejnojmenné románové předlohy, režisérka a performerka Miřenka Čechová. Divadelní soubor Spitfire Company uvádí novinku v Paláci Akropolis.
Multimediální scénický projekt Miřenky Čechové sleduje za doprovodu filmu, animace, živé hudby a baletu člověka zmítaného strachem a zaslepenou poslušností. Miřenka Čechová ve svých představeních ráda pracuje s výraznou vizuální a hudební složkou. O hudební doprovod se stejně jako v metaBaletkách postará DJka Mary C a skladatel Martin Tvrdý, se kterým Miřenka Čechová vytvořila oceňované představení Miss AmeriKa. K výtvarné spolupráci tentokrát přizvala malířku a sochařku Evu Matoušovou, která je autorkou scénografie a metaforických objektů.
Čtěte také
„S Evou jsme začali přidávat sochařské objekty. Například mi sochá velké mohutné tělo. To symbolizuje vnitřní optiku hlavní hrdinky, jak ona sama sebe vidí. S tímto tělem já na sobě různě manipuluji a různě ho krotím a destruuji.“ Popisuje výtvarný koncept inscenace Baletky Miřenka Čechová.
Související
-
Projekt metaBALETKY může být hluboký právě proto, že je hluboce prožitý, říká Miřenka Čechová
Autobiografický román Baletky Miřenky Čechové rozvířil vody v taneční komunitě i mimo ni. Díky těmto emotivním reakcím, kde hrál prim strach, vznikl projekt metaBALETKY.
-
Bolest je stále vnímaná jako vstupenka do komunity vysokého umění, říká tanečnice Miřenka Čechová
Jako hledání toho, kým a čím byla, než se jí narodil syn, vnímá Miřenka Čechová svůj román Baletky o krutém světě klasického baletu.
-
Vystřízlivění z amerického snu. Miřenka Čechová jako Miss Amerika
Miss Amerika, to je příběh ženy, která se zamilovala do města, v němž je cizinkou a také název nového multimediálního projektu performerky Miřenky Čechové.
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.